Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna ziua, am si eu o intrebare...am aproape 6 luni de cand am terminat o scoala de asistente medicale... intrebarea e urmatoare: dupa acest timp in care nu am reusit absolut deloc sa imi gasesc un loc de munca, in absolut nici un domeniu...ma pot duce sa imi depun dosarul de somaj? Toate persoanele pe care le-am intrebat imi zic ca trebuia sa depun in primele 2-3 luni... si sincer nu mi se pare logic. :frantic:
1. Pentru a putea beneficia de indemnizatie de somaj, in calitate de absolvent, trebuia sa va inregistrati la Agentia de Somaj in termen de 60 de zile calendaristice de la data absolvirii.

2. Nu trebuia sa intrebati multe persoane, puteati sa intrebati aici, pe forum, unde v-ati inregistrat din februarie 2012, sau direct la Agentia de Somaj de care apartineti cu domiciliul.
Aaaaa am inteles, chestia asta cu 60 de zile e pana la urma valabila pana la urma. Da stiu ca trebuia sa intreb aici...greseala mea:D. Ei asta este mai caut de munca nu e bai. Multumesc din suflet pentru raspuns.