avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contestatie examen ocupare posturi in domeniu sanitar.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contestatie examen ocupare posturi in domeniu sanitar.

Sunt mihnit,cuprins de revolta chiar, de rezultatele unui concurs de ocupare posturi in domeniu sanitar organizat intr-un spital de provincie aflat in reteaua de sanatate publica a tarii.Dupa parerea mea concursul a fost fraudat cu mare mirsavie si ticalosie.Stie cineva carei institutii trebuie sa ma adresez pentru a solicita anularea rezultatelor lui, reluarea lui cu o comisie neutra si cu instalarea de tehnica electronica de supraveghere care sa aiba ca scop impiedicarea fraudei.
Exista cumva vreo asociatie,vreun ONG care sa aiba atributiuni pe speta de mai sus si careia sa ma adresez pentru a ma ajuta cu logistica necesara eventual cu
persoana calificata pentru a avea cit de cit sorti de izbinda in demersul ce vreau sa-l intreprind?Trebuie sa luptam fara preget pentru a diminua macar, daca nu putem stopa definitiv,moartea cu zile a semenilor nostri in spitalele tarisoarei noastr dragi,din pricina celor mai sus enuntate!
Cel mai recent răspuns: radinschipaul , utilizator 09:47, 27 Noiembrie 2014
Care este perioada maxima de timp care permite legea, sa poti a te adresa instantei in aceasta speta? Afisarea rezultatelor a avut loc in data de 21.11.ac.
art.11 din Legea nr.554/2004 : Termenul de introducere a actiunii
(1)Cererile prin care se solicita anularea unui act administrativ individual, a unui contract administrativ, recunoasterea dreptului pretins si repararea pagubei cauzate se pot introduce in termen de 6 luni de la:
a)data comunicarii raspunsului la plangerea prealabila;
b)data comunicarii refuzului nejustificat de solutionare a cererii;
c)data expirarii termenului de solutionare a plangerii prealabile, respectiv data expirarii termenului legal de solutionare a cererii;
d)data expirarii termenului prevazut la art. 2 alin. (1) lit. h), calculat de la comunicarea actului administrativ emis in solutionarea favorabila a cererii sau, dupa caz, a plangerii prealabile;
e)data incheierii procesului-verbal de finalizare a procedurii concilierii, in cazul contractelor administrative.

(2)Pentru motive temeinice, in cazul actului administrativ individual, cererea poate fi introdusa si peste termenul prevazut la alin. (1), dar nu mai tarziu de un an de la data comunicarii actului, data luarii la cunostinta, data introducerii cererii sau data incheierii procesului-verbal de conciliere, dupa caz.
(2^1)In cazul suspendarii, potrivit legii speciale, a procedurii de solutionare a plangerii prealabile, termenul prevazut la alin. (1) curge dupa reluarea procedurii, de la momentul finalizarii acesteia sau de la data expirarii termenului legal de solutionare, dupa caz, daca a expirat termenul prevazut la alin. (2).
(3)In cazul actiunilor formulate de prefect, Avocatul Poporului, Ministerul Public sau Agentia Nationala a Functionarilor Publici, termenul curge de la data cand s-a cunoscut existenta actului nelegal, fiind aplicabile in mod corespunzator prevederile alin. (2).
(4)Ordonantele sau dispozitiile din ordonante care se considera a fi neconstitutionale, precum si actele administrative cu caracter normativ care se considera a fi nelegale pot fi atacate oricand.
(5)Termenul prevazut la alin. (1) este termen de prescriptie, iar termenul prevazut la alin. (2) este termen de decadere.
Plingerea prealabila trebuie adresata conducatorului institutiei impricinate?
Raspunsul nejustificat de solutionare a cererii de la acesta poate veni?
Nu mai trebuie sa adresati plangere prealabila , va adresati instantei de contencios administrativ.
Ce ma intereseaza pe mine,este de cind incepe sa curga termenul de 6 luni in care poti sa te adresezi instantei de contencios-administrativ? Din momentul afisarii rezultatelor?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concurs, contestatie dandaniel30 dandaniel30 Zilele trecute am susutinut un concurs pentru ocuparea functiei de functionar public la o primarie, am luat concursul, iar candidatul de pe locul 2 a facut ... (vezi toată discuția)
Organizare concurs registrator medical madalyna45 madalyna45 Buna ziua revin cu subiectul privind concursul pentru registrator medical cu vechime in specialitate(activitate) de 6 luni. Am depus dosarul pentru ... (vezi toată discuția)
Dosar respins adela1964 adela1964 S-a scos la concurs un post de director de ingrijiri la un spital de urgenta. Mi-am depus dosarul si mi-a fost respins pe motiv ca nu respect cerintele ... (vezi toată discuția)