Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Executare silita dupa divort pentru datorii comune
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Executare silita dupa divort pentru datorii comune

cum pot face pe cineva sa isi aduca aminte de datoriile comune?mai concret am luat un credit de nevoi personale pe numele meu,prin 2006,mentionez ca nu am achitat nimic,si mam trezit executat,problema e ca intre timp am divortat,dar am ramas bun de plata eu?ea imi spune ca nu e pe numele ei,nu ma poate ajuta,stiu ca parca era ceva cu bunurile comune,parca mentionez ca nu am facut partaj?am si doi copii,iar ea este obligata la plata pensiei alimentare,binenteles ca nu a achitat nimic de un an?am mers si la executor pt pensie,am platit ca sa ii puna proprire pe salariul,si binenteles ca mi sa spus ca nu o gaseste?daca nu imi punea proprire pe salariul pt credit,o lasam in pace dar asa ce sa fac/sau cum? va multumesc
Din ce spuneti dvs, nu prea are legatura cu bunurile comune, daca va referiti la acest credit. Faptul ca acest credit este pe numele dvs, si oricum ati divortat, trebuie sa il achitati, din pacate. Cu privire la partaj, daca nu l-ati facut, puteti sa promovati aceasta actiune, daca aveti bunuri comune, respectiv achizitionate in timpul casatoriei. In ceea ce priveste pensia la care a fost obligata, nu cred ca nu a fost gasita, poate ca nu are venituri, dar puteti face demersurile in acest sens, sau faceti plingere impotriva dumneaei.
Cand vi s-a pus poprire pe salariu ? Ati putea contesta invocand implinirea termenului de prescriptie.
gi-jane2, moderator
am consultat un avocat si mi sa spus ca indiferent daca am luat eu sau lua ea credit fiind luat in timpul casatoriei se constitue bunuri comune si trebuie sa platim amindoi,mai ales ca creditul luat a fost investit intro afacere pe care am avuto amindoi ,iar toti banii au fost investiti acolo,mentionez ca am dat faliment,problema este ca eu platesc la credit iar ea nu,si trebuie sa cresc si copii,pt ca ea nu contribue cu nimic,ce sa fac?am facut demersurile pt executare,dar nimic,mi se spune ca nu o gaseste?desi am spus locul unde munceste,leam dat si telefonul de la firma respectiva si mi sa spus ca nu exista?unde e mai bine sa fac plingere pt abandon de familie,la politie sau la procuratura?va multumesc...la politie am fost cind a plecat de acasa si mi sa spus ca nu mai e ca inainte cu plingerea,adica daca am divortat nu au cum sa ma ajute?
as mai avea nevoie de putin ajutor,cu un sfat,pt cum se face o plingere penala pt abandon familial?mentionez ca am fost casatorit 18 ani,din care au rezultat doi copii de 16 si 14 ani,ca orice om am vrut si eu o familie,o sotie,copii,casa masina etc lucruri normale pe care si le doreste orice om,unele leam facut altele nu,dupa 18 ani sotia mea sa gindit sa divorteze,mentionez ca a mai vrut de doua ori,dar nu a facuto,acum sia gasit unul mai tinar,care sa o sprijine,turc,am mai avut doua incercari,tot cu unul mai tinar,prima data,apoi cu un italian de 65 de ani,am crezut ca banii au atraso,pt ca si eu am avut,si problemele au inceput dupa ce nu am mai avut,intodeauna am vrut sa muncesc pt mine nu pt altii,si am reusit,o perioada,iar pe ea nu am trimiso la munca la altii,iam lasat magazin pe mina,etc...problema e ca am divortat neam luat culpa comuna amindoi ca sa nu mai chinui copii prin tribunal,verbal neam inteles si cu bunurile comune care nu sint in afara de copii,iar cu datoriile a ramas sa le platim amindoi,numai ca acum cind eu sint executat silit ea nici nu vrea sa auda?copii dupa ce a plecat de acasa miau spus ca stiiau de ei ca ea vb cu el pe fb de fata cu copii,dar nu miau spus pt ca ea amenitat
ok...a fost obligata la plata pensiei alimentare suma de 150 de ron de fiecare copil,binenteles ca nu a dat nici un ban de un an,am executato si silit,dar nici un rezultat?executorul imi spune ca nu o gaseste cu toate ca iam dat adresa locului de munca,adresa de unde locuieste cu turcul ei etc.....am vreo sansa cu abandonul familial?pt ca am citit pe forum si nu prea vad solutii pro mai mult contra?tot ce vreau e sa o fac sa isi aduca aminte de copii acum sint mari cls 10 si cls 9 la liceu si au nevoie de multe,din cauza executarii mele silite cel mare nu mai face meditatii,mentionez ca nu pot sa vb cu ea pt ca nu vrea sa vb cu mine,am fost la ea la munca si mia spus ca imi face plingere pt hartuire ca nu poate sa munceasca din cauza,cu toate ca eu mam dus pt copii pt ca incepea scoala,si mia spus ca nu poate face nimic?ce sa fac sa ma duc la ea unde locuieste?nu stiu,cu executarea am incercat,sa o dau in judecata nu mai am bani?nu stiu daca ma puteti ajuta va multumesc
~ Conținut șters la cerere ~