Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Daca sora mea vitrega a deschis succesiunea, eu sunt obligat sa ma inscriu la succesiune? Ce termen am sa ma inscriu la succesiune?Va multumesc.
Daca a fost deschisă succesiunea, trebuie sa va prezentati si Dvs. Dreptul de opţiune succesorală se exercită în termen de un an.
Depinde dupa cine s-a deschis succesiunea !!! Copiii isi mostenesc parintii. Daca sunt frati vitregi inseamna ca nu au aceeasi parinti si nu participa impreuna decat la dezbaterea succesiunii parintelui comun .
Daca aveti acelasi tata (sau aceeasi mama) care a decedat, termenul de acceptare a mostenirii este de 1 an.