Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Termen optiune succesorală
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Termen optiune succesorală

Bună seara! Tatăl meu a decedat în 2008,iar mama în 2014 luna noiembrie. Succesiune nu a fost făcut după decesul tatălui. Iar acum am vrea să facem, menţionez, am o soră şi un frate. A- şi vrea să ştiu dacă există vreo termen de opţiune succesiorală. Unii spun că dacă în termen de şase săptămân după deces este făcut,atunci nu trebuie să plătim aşa de mult la notar. Mulţumesc.
Art. 1103

Termenul de opţiune succesorală

(1) Dreptul de opţiune succesorală se exercită în termen de un an de la data deschiderii moştenirii.
Optiunea suscesorală se referă fie la acceptarea moșteniri, fie la renunțarea la moștenire.
Cât privește impozitul de 1% din valoarea masei susccesorale, acesta se achită dacă dezbaterea succesiunii are loc la peste 2 ani de la decesul celui despre a cărui moștenire este vorba.
Veti plati impozit pe mostenire dupa tata, veti dezbate intai succesiunea dupa el, apoi dupa mama.