Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Insulta in social-media
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Insulta in social-media

Salutare,

Vin cu o problema oarecum hilara, dar care nu stiu cat de serioasa poate deveni.
In contextul alegerilor prezidentiale din acest an, in urma caruia in social-media (facebook, twitter etc) au tinut mortis foarte multi oameni mai mult sau mai putin inteligenti sa-si expuna parerile, la un moment dat, i-am raspuns unei persoane pe facebook sub forma de comentariu la un articol "Esti prost." apoi motivul pentru care am ales acest "apelativ". Evident, persoanei in cauza nu i-a picat bine, si ma trezesc cu un mesaj privat in care ma anunta ca ma va da in judecata pentru postare.

Stiu ca e hilar, dar totusi, ar trebui sa-mi caut un avocat? Aceasta persoana are un caz impotriva mea? Si in cel mai absurd context, mai mult de o amenda nu poate fi vorba presupun. De asemenea, nu ar trebui sa stii adresa cuiva inainte de a face un asemenea demers?

Va multumesc mult.
Abea acum realizez de ce lucrurile se mișca asa greu la noi... Pai daca fiecare se trezește sa depună o plingere pentru fiecare fleac, normal ca nu mai au timp sa lucreze dosarele in care chiar sunt probleme. Daca lucrurile stau exact asa cum le-ati prezentat, puteti sta linistit. Nu se poate aplica vreo măsura impotriva Dvs doar pentru asta.
Va multumesc mult pentru raspuns. Lucrurile stau exact cum le-am prezentat. Stiu ca e stupid, dar avand in vedere ca in tara noastra se poate intampla orice, am vrut totusi sa fiu sigur.

Numai bine!