Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva intracomunitar autoturism
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva intracomunitar autoturism

buna ziua, pentru achizitionarea unui autoturism second-hand de la o persoana juridica din UE, dar foarte scup, este nevoie sa platim tva in Romania?
Pentru masinile second hand nu se datoreaza TVA

A aparut recent OUG 46/2009 conform careia :
3. La articolul 156^3, dupa alineatul (5) se introduce un nou alineat, alineatul (5^1), cu urmatorul cuprins:
"(5^1) In aplicarea prevederilor alin. (5) lit. b), organele fiscale competente in administrarea persoanelor prevazute la alin. (3), respectiv a persoanelor care nu sunt inregistrate si care nu trebuie sa se inregistreze conform art. 153, indiferent daca sunt sau nu sunt inregistrate conform art. 153^1, vor elibera, in scopul inmatricularii mijlocului de transport nou, un certificat care sa ateste plata taxei, ale carui model si continut vor fi stabilite prin ordin al presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala. In cazul achizitiilor intracomunitare de mijloace de transport care nu sunt noi in sensul art. 125^1 alin. (3), efectuate de persoanele prevazute la alin. (3), in vederea inmatricularii, organele fiscale competente vor elibera un certificat din care sa rezulte ca nu se datoreaza taxa in Romania. Prin organe fiscale competente se intelege organele fiscale prevazute la art. 33 din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare."
sonya33 a scris:

buna ziua, pentru achizitionarea unui autoturism second-hand de la o persoana juridica din UE, dar foarte scup, este nevoie sa platim tva in Romania?

Nu datorati TVA pentru masinile second hand care o achizitionati din UE.
Ca baza legala:In cazul achizitiilor intracomunitare de mijloace de transport care nu sunt noi in sensul art. 125^1 alin. (3), efectuate de persoanele prevazute la alin. (3), in vederea inmatricularii, organele fiscale competente vor elibera un certificat din care sa rezulte ca nu se datoreaza taxa in Romania.
Mult succes,