avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Schimbare domiciliu PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Schimbare domiciliu PFA

Care este procedura pentru schimbarea adresei de domiciliu si de functionare PFA

Cel mai recent răspuns: Cabinet Expert Contabil , Contabil 14:00, 24 Noiembrie 2014
Schimbarea domiciliului fiscal se face cu ajutorul formularul 050 - Cerere de inregistrare a domicilului fiscal acontribuabilului
Cererea se depune in cazul in care domiciliul fiscal este diferit de domiciliul sau sediul social, ori in cazul in care contribuabilul isi schimba domiciliul fiscal declarat anterior, la domiciliului fiscal al contribuabilului
Pentru persoanele fizice cererea de inregistrare a domiciliului fiscal va fi insotita de urmatoarele documente:
- copie de pe actul care face dovada titlului in temeiul caruia, potrivit legii, persoana detine spatiul destinat domiciliului fiscal (calitatea de proprietar, chirias, uzufructuar si altele asemenea);
- copie de pe actul de identitate in care a fost inscrisa, potrivit legii speciale, mentiunea de stabilire a domiciliului si a resedintei la care se solicita inregistrarea domiciliului fiscal
In cazul in care contribuabilul isi schimba domiciliul fiscal declarat anterior, formularul 050 se depune la organul fiscal in a carui raza teritoriala se afla noul domiciliu fiscal.

Pe baza cererii de inregistrare a domiciliului fiscal organul fiscal competent elibereaza certificatul de inregistrare fiscala in termen de 15 zile de la data depunerii cererii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mutatre sediu fiscal samir123 samir123 salut; am un s.r.l care a schimbat sediul social din sector 1 la sector 5 ,,am stiintat registrul comertul si am pus cererea la administratie sector 5 pentru ... (vezi toată discuția)
Inregistrare fiscala pfa Lucican2010 Lucican2010 Am inregistrat un PFA in Timisoara si am domiciliul in Bucuresti. Sediul profesional l-am declarat in Timisoara (contract de comodat). Unde trebuie sa fac ... (vezi toată discuția)
Domiciul fiscal diferit de sediu social magika magika Buna ziua, Sunt din Focsani, dar locuiesc in Bucuresti de cativa ani; in continuare am domiciliul in Focsani. Mi-am infiintat un pfa de curand cu sediul ... (vezi toată discuția)