Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Obtinere pensie limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Obtinere pensie limita de varsta

Buna ziua,

Am implinit varsta de 60 de ani si am primit decizia de pensie pe limita de varsta.
Sotul meu a decedat de 5 ani si nu a avut decizie/talon de pensie. Avea 60 de ani cand a decedat.
In perioada respectiva nu am obtinut nicio pensie (urmas) de pe urma decesului.

Se poate obtine pensia sotului desi el nu a avut decizia de pensionare?
1. Nu puteti cumula pensia dvs. cu aceea de urmas, de pe urma decesului sotului dvs..

2. Da, puteti solicita calcularea pensiei de urmas si apoi sa optati pentru cea mai mare dintre ele.
Puteti opta pt cea mai mare dintre pensii.
mergeti la casa de pensii cu original + copie dupa: BI, certificatul dvs de nastere, certificatul de casatorie, certificatul de deces, carnetul de munca al sotului decedat, livretul militar, adeverinte de grupa + sporuri un dosar cu sina si faceti o cerere de pensie de urmas pe care scrieti ca optati pt. pensia cea mai avantajoasa.