Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Achizitie servicii pt un SRL de la o pers fizica ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Achizitie servicii pt un SRL de la o pers fizica membra UE

Buna ziua,

Cum pot inregistra in contabilitate si declara la ANAF achizitia unor servicii achizitionate din UE pentru consultanta de la persoane fizice. Au emis factura.
Trebuia sa le retin si impozit la sursa?

Multumesc.
Se inregistreaza la anaf ctr doar daca serviciile sunt prestate pe teritoriul RO. In rest este optional .
Se retine impozit daca nu exista conv de evitare a dublei impuneri + cert fiscal de la partener ( ca si plateste impozitele acolo)