Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Dubla impunere India
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Dubla impunere India

Buna ziua,

am urmatoarea speta: o companie din India a prestat servicii de training pentru o companie din Romania. Conform solicitarii companiei romane s-a prezentat copie legalizata si apostilata a certificatului de rezidenta fiscala care determina rezidenta fiscala a companiei prestatoare in India.
La momentul platii, compania romana sustine ca trebuie sa retina 10% impozit si sa vireze in India doar 90% din suma facturata (facturile au total de 25000 USD).
Pe parcursul anului 2014 compania indiana a mai lucrat cu alte 2 companii din Romania pentru care a prestat servicii de training. Incasarile de la celelalte 2 companii au fost pe suma facturata fara a se retine acest impozit invocat de ultima companie romana.
Am rugamintea sa imi clarificati acesta speta: care este procedura fiscla corecta si de ce?

Multumesc.
Cautati conv de evitare a dublei impuneri cu India
Daca acolo sunt trecute aceste servicii, atunci compania din RO nu trebuie sa retina nimic.
Daca nu sunt, trebuie sa retina impozit