Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Evitarea dublei impuneri intre RO si India
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Evitarea dublei impuneri intre RO si India

O companie din Romania presteaza servicii IT unei companii din India si furnizeaza companiei din India, Certificatul de Rezidenta Fiscala. Deoarece exista Conventie de evitare a dublei impuneri intre RO si India, in acest caz, compania din India retine 10% Witholding Tax?
Daca raspunsul este afirmativ, cum trebuie sa emitem factura?
Dupa parerea mea, compania din Romania factureaza serviciile asa cum au fost negociate, declara/plateste impozit pentru venitul inregistrat, in Romania la termenele legale iar partenerul din India, in baza certificatului de rezidenta fiscala primit de la compania din Romania, nu are obligatii declarative suplimentare.
Multumesc pentru raspuns.