Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... In plangere impotriva p.v. de contraventie se poate ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

In plangere impotriva p.v. de contraventie se poate cere restituirea amenzii platite ?

Buna seara. Ma simt putin ridicol cu intrebarea pe care o voi adresa-o, dar simt totusi ca voi gasi intelegere. Vreau sa fac o plangere impotriva unui proces-verbal de contraventie (pt. o cunostinta) la legea circulatiei si as avea o nelamurire: M-am uitat la mai multe modele orientative si la toate am vazut, intre alte capete de cerere, si acela de "Exonerare de la plata amenzii". Eh...in cazul meu s-a platit jumatate din minimul amenzii in termenul legal. Si-atunci eu mai pot cere exonerare de la plata amenzii sau trebuie sa cer restituirea sumei platite ?. Si cum sa cer, cine sa restituie suma: Politia, sau Primaria (ca acolo s-au depus bani) ???. Multumesc daca ma poate ajuta cineva.
Multumesc frumos :kissing:
Gresit. Plata amenzii nu inseamna recunoasterea faptei. Daca nu depui contestatie impotriva PV inseamna ca accepti sanctiunea.

Către
Judecătoria Xxxxxxxxx

Contestație
împotriva procesului-verbal seria XX nr. xxxxxxxx din data de 0x.0x.2014

Onorată Instanță,

Subsemnatul, Xxxxxxxx Xxxxxxx, născută la data de xx.xx.19xx, fiica lui Xxxxx și Xxxxx, identificată cu CI seria XX nr. xxxxxx, eliberată de SPCLEP Xxxxxxxxx la data de xx.xx.xxxx valabilă până la data de xx.xx.20xx, Cod Numeric Personal xxxxxxxxxxxxx, domiciliată în orașul Xxxxxxxxx, strada Xxxxx nr. x, bloc X, scara X, apartament x, etajul x,
și adresa pentru comunicare în localitatea Xxxxxxxxx, strada Xxxxx nr. x, bloc X, scara X, apartament x, etajul x, România,
în contradictoriu cu
IPJ Xxxxxxxxx prin Brigada Rutieră a Pol. Mun. Xxxxxxxxx, formulez prezenta Plângere împotriva procesului-verbal seria XX nr. xxxxxxxx din data de 0x.0x.2014, întocmit de Agent Principal Xxxxxxx Xxxxxxx, în calitate de Agent Constatator în cadrul Brigăzii Rutiere Xxxxxxxxx, prin care solicit
în principal:
- anularea procesului-verbal susmenționat și, pe cale de consecință
- anularea măsurii de sancționare contravențională și a măsurii reținerii permisului de conducere a subsemnatei.
În subsidiar:
Dacă, prin decizia dumneavoastră considerați necesară menținerea măsurii sancționării mele, vă rog să înlocuiți sancțiunea contravențională cu avertisment. Motivez aceasta prin faptul că ………………….
Situația de fapt.
În data de 0x.0x.2014, am fost sancționată de Agentul Principal Xxxxxxx Xxxxxxxxxxxx din cadrul Brigăzii Rutiere Xxxxxxxxx, în calitate de Agent Constatator, cu amendă în sumă de xxx lei, x puncte penalizare, confiscarea permisului de conducere categoria B cu seria xxxxxxxxxxxxx și reținerea permisului de conducere, pentru o faptă pe care nu am comis-o. Agentul Principal Xxxxxxxx Xxxxxxxxx a aplicat sancțiunea argumentând că nu ……………………..
Citat din Procesul verbal de constatare a contravenției seria XX nr. xxxxxxxx din data de 0x.0x.2014:
”A condus autoturismul marca ………………….. Fapta săvârșită este prevăzută de art. xx lit.(x) din RAOUG195/2002 și sancționată de art. xx/x/x din OUG 195/2002”
În fapt, la data de 0x.0x.2014, conduceam autoturismul marca Xxxxxxx cu numărul de înmatriculare XX XX XXX pe strada Xxxxxxxx din …………………………..
Precizelocalitatea Xxxxxxxxx, circulând spre direcția strada Xxxxxx. …………………………z că strada Xxxxxxxx ………………………………..
Țin să precizez, că șoferul autoturismului marca Dacia Logan s-a folosit abuziv de semnalul luminos de avarie, simulând o situație de urgență, abuz dovedit prin ………

Referitor la rubrica : „Alte mențiuni” din Procesul verbal de constatare a contravenției seria XX nr. xxxxxxxx din data de 0x.0x.2014, reglementată de OUG 2/2001, Art. 16 aliniatul 7, menționez:
Citat din Procesul verbal mai sus menționat, text scris de mâna Agentului constatator:
„……………………………………”.
Precizez că nu mi-a fost comunicat de către Agentul Constatator faptul că am dreptul să fac obiecțiuni cu privire la conținutul actului de constatare. Mi s-a cerut să îl semnez pentru a-mi fi comunicat.
Cunoscând prevederile Art. 16 aliniatul 7 din OUG 2/2001, cu modificările și completările ulterioare, am solicitat să îmi fie permis să consemnez ceea ce cred că reprezintă dovada nevinovăției mele dar nu am fost lăsat. Agentul Constatator a susținut că este irelevant și că decizia îi aparține. Nu mi-a fost permis să consemnez ceea ce era esențial în dovedirea faptului că sunt nevinovat. Consider că fapta agentului constatator de a nu îmi permite să scriu cea ce eu consider relevant în apărarea mea, contravine drepturilor fundamentale care îmi garantează dreptul liber la justiţie fiind consacrat, ca drept cetăţenesc fundamental, atât prin art.6 din Convenţia Europeană a Drepturilor Omului, cât şi prin art.21 din Constituţia României, prin art.10 din Declaraţia universală a drepturilor omului, precum şi prin art.14 pct.1 din Pactul internaţional cu privire la drepturile civile şi politice. Articolul 6 garantează, aşadar, dreptul fiecărei persoane de a avea acces la o judecată corectă. Prin împiedicarea mea de a-mi expune punctul de vedere și prin ignorarea acestuia, consider că îmi este îngrădit dreptul la o judecată corectă, obiectivă, în care să poată fi analizată situația de fapt, nu o interpretare abuzivă a unui reprezentant împuternicit de autoritatea statului.
………………………………………………….. Am solicitat și menționarea acestor aspecte, dar am fost refuzat, spunându-mi-se că nu are spațiu. I-am solicitat să scrie pe spate. A refuzat. Agentul constatator a modificat sensul spuselor și cerințelor mele și a notat în rubrica „Alte mențiuni” încă 2 fragmente care să îi permită deformarea realității și îngreunarea exercitării atribuțiilor instanței de analiză obiectivă și decizie pe situații concrete. Astfel, a mai introdus ca fiind mențiuni ale mele fraza : „Cealaltă mașină ……….”, pe care am contestat-o la acel moment, întrucât nu relevă situația de fapt. Prin această frază, trunchiată, modificată și scoasă din context, agentul constatator încearcă să inducă faptul că decizia pe care a luat-o are la bază ………………………………
Fragmentul de text „…………………………” din cadrul rubricii : „Alte mențiuni” a Procesului verbal în cauză nu îmi aparține, nu l-am scris eu, este scris de Agent Constatator, iar în momentul citirii procesului verbal, m-am opus mențiunii introduse la acest capitol „Alte obiecțiuni” , dar
Contest Procesului Verbal și în mod special conținutul rubricii „Alte mențiuni”, nu sunt de acord cu el, nu conține în nici un fel solicitările mele, nu reflectă realitatea dar demonstrează abuzul exercitat de agentul constatator în intenția acestuia de a motiva acțiunea sa.
Pe cale de consecință, potrivit OUG 2/2001, Art. 16 aliniatul 7, vă rog să constatați nulitatea procesului-verbal în cauză.
OUG 2/2001, Art. 16 aliniatul 7
„În momentul încheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat sa aducă la cunoştinţa contravenientului dreptul de a face obiecţiuni cu privire la conţinutul actului de constatare. Obiectiunile sunt consemnate distinct în procesul-verbal la rubrica "Alte menţiuni", sub sancţiunea nulităţii procesului-verbal.”
Consider că am fost sancționată pentru o faptă pe care eu nu am comis-o,
Astfel în apărarea mea :
Ordonanța nr. 2 din 12 iulie 2001 privind Regimul juridic al contravențiilor
Art. 1 modificat prin punctul 1. din Legea nr. 180/2002
- Prin care se precizează că este contravenție fapta săvârșită cu vinovăție, fapta fiind stabilită și sancționată prin lege.
Art. 3 aliniatul 1 modificat prin punctul 1. din Legea nr. 526/2004
- Stabilește că trebuie făcută o descriere a faptelor în procesul-verbal, stabilirea vinovăției revenind Instanței de Judecată. Procesul-verbal în cauză nu permite lui Xxxxxxxx Xxxxxxx să-și dovedească nevinovăția
Solicităm anularea procesului-verbal în cauză.
Art. 11 aliniatul 1
- Potrivit acestui articol, procesul–verbal este nul, întrucât caracterul contravențional al faptei este înlăturat în cazul erorii de fapt.
Art. 16 aliniatul 7
- Precizez că nu mi-a fost comunicat de către Agentul Constatator faptul că am dreptul să fac obiecțiuni cu privire la conținutul actului de constatare.
Pe acest considerent, vă rugăm să constatați nulitatea procesului-verbal în cauză.
Art. 21 aliniatul 3
- În cazul lui Xxxxxxxx Xxxxxxx nu se respectă acest aliniat, fiindu-i atribuită o acuzație deosebit de gravă.
Art. 32 aliniatul 2
- Procesul-verbal seria XX nr. xxxxxxxx din data de 0x.0x.2014 nu prevede explicit, clar, ca această Plângere formulată împotriva lui să se depună la Judecătoria Xxxxxxxxx.

Sancțiunea aplicată mie nu este corectă, nu are temei și nu trebuia să-mi fie aplicată.

În drept invocăm
OUG 195/2002 privind Codul Rutier
SECŢIUNEA a 6-a
Circulaţia autovehiculelor în traficul internaţional
CAP. VII
Art. 109
(9) Prevederile prezentei ordonanţe de urgenţă referitoare la contravenţii se completează cu cele ale Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare, dacă prin prezenta ordonanţă de urgenţă nu se dispune altfel.

Ordonanța nr. 2 din 12 iulie 2001 privind Regimul juridic al contravențiilor
Art. 1 modificat prin punctul 1. din Legea nr. 180/2002
Art. 3 aliniatul 1 modificat prin punctul 1. din Legea nr. 526/2004
Art. 11 aliniatul 1
Art. 16 aliniatul 1, aliniatul 7
Art. 21 aliniatul 3
Art. 32 aliniatul 2

Având în vedere argumentele expuse, vă solicit să luați măsurile legale care se impun în acest caz, respectiv anularea procesului-verbal susmenționat şi, anularea măsurii de sancționare contravențională a subsemnatului.

Depun prezenta plângere în doua exemplare, pentru comunicare.

Cu stimă,

Xxxxxxxx Xxxxxxx
Gabriela Mihai, Avocat