Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... JUSTITIE???NU PREA CRED!!!!!!!!!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

JUSTITIE???NU PREA CRED!!!!!!!!!

Buna ziua,oare numai in Craiova se pot intampla aceste lucruri?Am pe rol un divort de anul trecut cu un minor la mijloc.Am plecat de la judecatorie,apoi am ajuns la tribunal si in cele din urma la CURTEA DE APEL,unde mare mi-afost mirarea ca sa judecat in lipsa mea.Cele 2 cauze le-am castigat eu copilul fiindu-mi incredintat mie,iar la curtea de apel procesul afost "castigat"de fostul sot.La dosar eu am depus poze ca ma batut,in Italia a fost acuzat de tentativa de omor,port ilegal de arme,urmeaza sa fie judecat cazul lui.Oare aceasta "judecatoare"a vazut dosarul inainte sa dea sentinta? X-( El lucreaza in Italia si pensia alimentara a fost stabilita in euro.Acum aceasta "judecatoare"a stabilit ca nu imi va da in euro pensia alimentara ci in lei.Mie acasa citatie nu mi-a ajuns si am facut si cerere la posta sa vad daca a fost trimeasa citatia insa citatia nu mi-a fost trimisa.Acuma eu stiu asa ca atunci cand una dintre parti nu se prezinta se amana.Oare e corect?Eu nu cred oricum o sa facem contestatie si o sa merg mai departe.Sunt convinsa ca este ceva putred la mijloc pt ca eu stiu ca atunci cand una dintre parti un este prima oara se amana,insa in cazul meu nu.Nu mi-a dat posibilitatea sa ma apar.Dar de ce sa ma mai enervez pe "justitie"cand stim toti ca bani au putere!!!Sau ma insel????:confused:
~ Conținut șters la cerere ~
Intrebarea mea ar fi de genul:oare in instanta se poate face asa ceva?Adica sa nu-ti dea posibilitatea sa te aperi???X-( In afara de faptul ca d.na aceea care a dat sentinta,dupa ce ca a stabilit ca pensia alimentara se va plati in lei a mai si scazut din bani care sunt bani copilului(avand in vedere cat l-a facut sa sufere).Cum se face ca nu mi-au trimes citatie?Sunt sigura ca injustitii suferim cu toti,dar sa iei si din dreputuriile copilului mi se pare prea de tot.Eu de bani lui nu am nevoie ca SLAVA DOMNULUI,am de ajuns.Ce incredere sa mai ai in justitie,daca nu iti da nici macar posibilitatea sa te aperi.?Atunci de ce mai exista procese?Doar cu numele?Parerea mea este ca e o mare rusine........NO COMMENT!!!!!!!!!!!!
Daca ceea ce sustineti corespunde realitatii, sunteti indreptatita sa fiti "furioasa/suparata"...nici eu nu am ce sa comentez...
Va ramane calea contestatiei in anulare, fiind aplicabil art.317 (1) pct.1 C.proc.civ., daca dvs. reusiti sa dovediti ca nu ati fost citata in mod legal.
Va multumesc pentru intelegere!!:)) Asa cum am spus mai sus mami a fost la posta si citatia nu a fost trimisa....asa ca....Ce sa mai spun?Contestatie am facut si acum asteptam......Asta imi mai ramane acum de facut,deocamdata!!!Oricum o sa va tin la curent cu ce se mai intampla pe la CURTEA DE LA APEL,din frumosul oras Craiova.....
E foarte ciudat daca e adevarat ce spuneti.
Atat pentru faptul ca a castigat tatal, cat si pt faptul ca nu ati primit citatia.
Nu am fost niciodata la Craiova dar am auzit multe.

Vedeti daca la dosar exista totusi un proces verbal prin care exista dovada comunicarii citatiei.

avocat Claudiu Lascoschi