Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda RAR
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda RAR

Am primit amenda in urma unor verificari RAR circuland cu un auto taxi cu diverse defectiuni , acesta fiind proprietatea angajatorului . De ce sunt eu vinovat pentru starea tehnica a autovehiculului ?
sorinmihut, utilizator
Ptr ca Dvs sunteti utilizator si angajat si aveti obligatia sa verificați toate actele mașinii cind va urcați in ea. Mai mult decit atit, nu firma merge cu masina, ci Dvs. Dvs. Puteti refuza sa va urcați in masina daca nu este totul in regula. Stiu ca practica este alta, dar asa este legea, si amenda vine pe persoana fizica.
S-a incheiat PV pe numele dvs deoarece dvs erati ,la momentul controlului utilizatorul taxiului
Dvs aveti dreptul sa solicitati angajatorului fie sa intretina tehnic autovehiculele,fie sa nu mai acceptati preluarea de auto cu defectiuni,sau conditionat de clauzele contractuale puteti solicita angajatorului recuperarea sumelor alocate pentru remedierea si reparatiile la taxi