Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... refuz prezentare documente
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

refuz prezentare documente

Am solicitat copii dupa facturile aferente rubricii "cheltuieli gospodaresti" din lista lunara de platiafisata a asociatiei de proprietari ca sa stiu ce reprezinta acestea. Raspunsul suna in felul urmator:"ati participat la Adunarea Generala a proprietarilor". In conformitate cu HG1588/2007 art.12 alineantu c) am acest drept. Cum pot sa obtin aceste documente?i
Undeva "se rupe filmul". Dv spuneti ca ati solicitat copii dupa facturi, etc. Legea spune ca aveti acces la toate documentele asociatiei, nu sa va faca cineva copii dupa acestea. Iar raspunsul .."ati participat la Adumnarea Generala a proprietarilor" , ce legatura are cu cererea dv?
Poate reveniti cu intregul raspuns sa ne lamurim.
Tot ne agitam pentru transparenta decizionala, acces la informatii, oare locatarii nu asta vor din partea admin si a comitetului, de ce sa ne cramponam de Art.12 si unu si altu, cand admin este angajat sa gospodareasca banii locatarilor, nu banii lui.
Solicitati presedintelui, in scris, copii ale documentelor care va intereseaza mentionand ca suportati c/v multiplicarii.
Practic este daca in biroul admin ar exista un loc de afisare cu cele mai controversate acte: state, cheltuieli gospodaresti, lucrari de reparatii/investitii, astfel ar dispare multe suspiciuni despre noi.
Succes!
Trimiteti asociatiei o scrisoare cu confirmare de primire prin care informati ca in data de la ora de (in timpul programului de incasari) veti veni la sediul asociatiei sa consultati documentele (le mentionati).Mentionati ca au obligatia, conform legii sa va permita accesul la toate documentele asociatiei si in caz contrar va veti adresa instantei.

Daca nu vi se raspunde si nici nu vi se pun la dispozitie actele la termenul stabilit de dvs, puteti depune o cerere de chemare in judecata la Judecatorie, prin care cereti instantei sa oblige asociatia sa va puna la dispozitie documentele .