Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Hartuire la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Hartuire la locul de munca

Sunt angajat de aproximativ 9 luni ca functionar public,iar seful meu se ia constant de mine, din cele mai puerile motive.
Imi da foarte mult de lucru,raman peste program de multe ori, cand fac o mica greseala, foarte mica,incepe sa imi adreseze injurii ,intr-un mod ironic'' nu te duce capul'', '' esti varza'',etc, cu zambetul pe buze.
Este clar un abuz,unde pot face o sesizare,sau cum ar trebui sa procedez?
Faceti o sesizare la ITM.
1. Puteti sesiza conducerea institutiei unde va desfasurati activitatea.
Comisia de disciplina poate fi sesizata de orice persoana care se considera vatamata prin fapta unui functionar public.
Sesizarea se depune la registratura autoritatii sau institutiei publice in cadrul careia functionarul public isi desfasoara activitatea, respectiv la registratura autoritatii ori institutiei publice la nivelul careia este constituita comisia de disciplina competenta potrivit prezentei hotarari. Sesizarea se transmite secretarului comisiei de disciplina in termen de maximum 3 zile lucratoare.
Sesizarea se inregistreaza de secretarul comisiei de disciplina si se inainteaza presedintelui comisiei de disciplina in termen de maximum 3 zile lucratoare de la data inregistrarii.
Presedintele comisiei de disciplina va fixa cu celeritate termenul primei sedinte a comisiei de disciplina si va dispune, prin adresa, convocarea membrilor.

2. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.