Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA - norma venit - Freelancer IT
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA - norma venit - Freelancer IT

Buna ziua,
As dori sa imi fac si eu un PFA cu norma fixa de venit si am unele neclaritati :
1) Cum se declara veniturile tinand cont de faptul ca banii toti sunt transferati prin intermediul contului paypal , si pe extrasul de cont vor aparea toate platile de la un singur platitor si anume PayPal ?
2) Cat se plateste la stat tinand cont de faptul ca norma de venit este de 10000 RON pe an ?
3) CAS este de 31,3% din venitul declarat sau din norma de venit stabilita ?
4) Indiferent de veniturile realizate 0 sau mai mici de 100,000 euro daca mai sunt si alte plati pe langa cele specificate mai jos:
- CAS 31,3%
- CASS 5,5% ( daca nu esti angajat in alta parte )
- Impozit 16% ?
5) Daca incep PFA-ul din ianuare-februarie 2015, cand platesc prima data si cat ?

Va multumesc,
Ovidiu
Treceti in registrul jurnal de incasari si plati toata suma incasata in luna respectiva in contul pfa si anexati si extrasul de cont de la celalalt cont, la dosarul contabil al pfa.
Din codul fiscal art. 296^22 veti vedea cum se calculeaza baza de calcul pentru cas si cass. Se va calcula la norma de venit 16%, 5,5% cass si 26,3% cas .
Sa aveti in vedere ca normele de venit se pot modifica anual, ele stabilindu-se anual de catre cei de la finante. Platile se fac trimestrial (de exemplu prima plata se face pana pe 25 martie 2015 pentru primul trimestru).
Ca sa inteleg mai bine, spuneti-mi pentru ce judet si la ce pozitie din tabelul cu norme de venit exista acea norma de 10.000,-lei/an?
1. Nu se mai declara veniturile. Norma de venit fiind fixa, nu conteaza ca faceti un leu sau un million.
2. Din experienta unui PFA programator, suma este de 1.300 lei pe trimestru (o data la 3 luni, de 4 ori pe an).
3. CAS din norma de venit.
4. CAS 31,3%, CASS 5,5 % si impozit 16%.
5. 25 martie si platiti partea din 1.300 care reiese din ian-feb pana in martie.
CristinaPaisa a scris:

1. Nu se mai declara veniturile. Norma de venit fiind fixa, nu conteaza ca faceti un leu sau un million.
2. Din experienta unui PFA programator, suma este de 1.300 lei pe trimestru (o data la 3 luni, de 4 ori pe an).
3. CAS din norma de venit.
4. CAS 31,3%, CASS 5,5 % si impozit 16%.
5. 25 martie si platiti partea din 1.300 care reiese din ian-feb pana in martie.

1. BA DA, veniturile se declara si pentru cei impozitati pe baza de norma de venit, in anul urmator, prin declaratia 392 (A sau B) - Declaratia informativa privind livrarile de bunuri, prestarile de servicii si achizitiile efectuate in anul anterior.
Multumesc mult pentru raspuns Cristina. Referitor la raspunsul tau la intrebarea (1) - daca eu nu declar nimic, si doar platesc taxele la norma de venit stabilita, atunci cand vreau sa accesez un leasing sau credit bancar, in baza caror declaratii institutia mi-l va acorda ?

Presupun ca daca cei de la finante vor accepta extrasele de cont bancar atunci se pot lua in calcul.

Si acum sunt nedumerit cu faptul daca la anaf/finante vor acepta doar extrasul de cont al banci unde PayPal sau site-ul de freelancer (rentacoder) este singurul platitor ?