Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buletin pentru minor care locuieste in Germania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buletin pentru minor care locuieste in Germania

baiatul meu implineste curand 14 ani are pasaport valabil .sunt obligata sa ii fac si buletin ? noi locuim de 4 ani in germania si daca trebuie pot sa ii fac la ambasada?
Da trebuie sa solicitati eliberarea buletinului la 14 ani chiar daca minorul ar fi/este si cetatean german. Pasaportul este romanesc sau german? Este pasaport de turist sau pasaport CRDS-cetatean roman cu domiciliul in strainatate? Primul act de identitate nu se elibereaza prin procura speciala. Puteti incerca la ambasada/consulat dar se trimite corespondenta prin MAE,MAI,DEPABD, deci dureaza mai mult. La fel de bine puteti face o mica plimbare pana in Romania cu ocazia sarbatorilor de iarna si il puneti si pe micut in legalitate. Daca sunteti CRDS nu mai este cazul sa solicitati buletin ci doar pasaport CRDS pentru copil.