Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Norma juridica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Norma juridica

La ce se referă particularităţile acţiunii normei juridice?
Se referă la întinderea în spațiu și timp, inclusiv posibilitatea de a retroactiva și ultraactiva, efectele și întinderea asupra persoanelor (și anumitor tipuri de persoane, aici intră și imunitatea diplomatică), la metodele de interpretare, la efectele deciziilor date în interesul legii.
De exemplu, la actiunea normei juridice in spatiu si asupra persoanelor, ar merge ca si particularitate " Retroactivitatea legii penale"?