avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie

As vrea sa stiu daca pot face donatie un teren de o mie m.p cu casa unui nepot d'al meu,fiul fratelui meu,in varsta de sapte ani.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 12:05, 27 Noiembrie 2014
Da se poate.
Dar ,ca sa fiu mai sigur,act de vanzare ii pot fece?
Va multumesc!
Dvs puteti incheia orice act doriti.Pretul este de esenta vanzarii. daca primiti pret faceti vanzare .
Va multumesc!O zi buna va doresc!
Nu e mai sigura o vanzare fara bani.
Donatia va ramane in picioare in functie de ce alti mostenitori vor mai fi si cate bunuri mai lasati...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act de vanzare - cumparare imobil catre minori auriciu auriciu Buna ziua, Parintii mei proprietari a doua apartamente vor sa faca act de vanzare - cumparare nepotilor lor ( copii mei ) in varsta de 3 ani respectiv 9 ani. ... (vezi toată discuția)
Acte mostenire casa care sa nu fie atacate in instanta dodorel62 dodorel62 Buna dimineata. Eu am fost casatorit , iar parintii mei mie si fostei sotii ne-a facut act de vanzare cumparare cu drept de intretinere mie si fostei sotii, ... (vezi toată discuția)
Revocare donatie bogdanliviu bogdanliviu Buna dimineata. Ma intereseaza daca as putea revoca o donatie pe care am facut-o cu 4 ani in urma.Povestea este urmatoarea:dupa moaretea parintilor mei am ... (vezi toată discuția)