avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte succesiune

matusa mea are un testament facut la notariat de unchiul meu decedat prin care ii lasa tot.

o poate ajuta la succesiune daca unchilu a avut un copil dintr-o casatorie anterioara ?
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 13:48, 27 Noiembrie 2014
Mostenirea este una testamentara.



Daca testamentul este olograf ( inscris sub semnatura privata ) acesta trebuie scris , semnat si datat de mana testatorului.( altminteri, acesta nu este valabil ).


Prin urmare, daca este acceptata succesiunea( acceptarea putand fi tacita, implicita, ori expresa, prin declaratie notariala, ori prin declaratie cuprinsa intr-un inscris sub semnatura privata ) , se poate proceda la dezbaterea succesorala.


Acceptarea succesiunii poate fi facuta in termen de un an de zile, termen calculat de la data decesului lui de cujus.



Dezbaterea succesorala poate fi realizata oricand.

Operatiunea poate fi transata pe cale notariala, cand nu exista disensiuni intre succesibili.

In caz contrar, dezbaterea succesorala este realizabila pe cale judiciara.



Testemantul este un act mortis causa, o liberalitate, care poate fi supusa reductiunii.


Asadar, actul perfectat poate fi desfiintat, daca aduce atingere rezervei succesorale a mostenitorilor rezervatari.

Clasa mostenitorilor rezervatari este cuprinsa din descendenti, parinti si sotul supravietuitor.


Actiunea dedusa judecatii poate fi promovata in termen de trei ani , de la data deschiderii succesiunii prin moarte.


Reductiunea poate fi realizata in natura, ori prin echivalent banesc.


Asadar , urmeaza sa observati daca vreunul dintre copiii unchiului dumneavoastra intelege sa conteste testamentul incheiat.


Succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la mostenire Olga-Marcela Olga-Marcela Tatal meu a avut mai multi frati. Toti au primit mostenire de la tatal lor pamant arabil. Una dintre surori nu a avut copii si a lasat prin testament unui ... (vezi toată discuția)
Imobil mostenit prin testament- sora mea mai are dreptul? emoke1 emoke1 Buna ziua, am o intrebare, mama mea mi-a lasat o casa in testament acum 11 ani, ea intre timp a decedat, eu am avut grija de ea, insa am primit acum un ... (vezi toată discuția)
Testament cukrasz_kata cukrasz_kata Buna seara, bunica mea mi a lasat casa prin testament. E nevoie de succesiune pt transcrierea imobilului pe numele meu? Sau cum se procedeaza? (vezi toată discuția)