Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte succesiune

matusa mea are un testament facut la notariat de unchiul meu decedat prin care ii lasa tot.

o poate ajuta la succesiune daca unchilu a avut un copil dintr-o casatorie anterioara ?
Mostenirea este una testamentara.

Daca testamentul este olograf ( inscris sub semnatura privata ) acesta trebuie scris , semnat si datat de mana testatorului.( altminteri, acesta nu este valabil ).

Prin urmare, daca este acceptata succesiunea( acceptarea putand fi tacita, implicita, ori expresa, prin declaratie notariala, ori prin declaratie cuprinsa intr-un inscris sub semnatura privata ) , se poate proceda la dezbaterea succesorala.

Acceptarea succesiunii poate fi facuta in termen de un an de zile, termen calculat de la data decesului lui de cujus.

Dezbaterea succesorala poate fi realizata oricand.

Operatiunea poate fi transata pe cale notariala, cand nu exista disensiuni intre succesibili.

In caz contrar, dezbaterea succesorala este realizabila pe cale judiciara.

Testemantul este un act mortis causa, o liberalitate, care poate fi supusa reductiunii.

Asadar, actul perfectat poate fi desfiintat, daca aduce atingere rezervei succesorale a mostenitorilor rezervatari.

Clasa mostenitorilor rezervatari este cuprinsa din descendenti, parinti si sotul supravietuitor.

Actiunea dedusa judecatii poate fi promovata in termen de trei ani , de la data deschiderii succesiunii prin moarte.

Reductiunea poate fi realizata in natura, ori prin echivalent banesc.

Asadar , urmeaza sa observati daca vreunul dintre copiii unchiului dumneavoastra intelege sa conteste testamentul incheiat.

Succes.