Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imobil mostenit prin testament- sora mea mai are ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imobil mostenit prin testament- sora mea mai are dreptul?

Buna ziua, am o intrebare, mama mea mi-a lasat o casa in testament acum 11 ani, ea intre timp a decedat, eu am avut grija de ea, insa am primit acum un telefon de la sora mea ca vrea sa facem succesiune. Poate sa ceara partea ei din casa daca testamentul este pe numele meu si al sotiei si noi am avut grija de ea (spital, operatie, inmormintare etc) ?
Da, poate, daca a acceptat succesiunea atunci.
Mostenirea este una testamentara.

Dezbaterea succesorala este operatiunea realizabila dupa ce a survenit decesul autorului, poate fi realizata, asadar, oricand.

Dupa ce se procedeaza la dezbaterea succesorala, transata pe cale notariala, ori pe cale judiciara, se stabilesc, asadar, calitatea de mostenitori , masa succesorala, precum si cotele -parti din dreptul de proprietate ce le revin comostenitorilor.

Succesiunea trebuie acceptata (tacit ori expres ) in termen de 1 an de la decesul autorului.

Dumneavoastra dobanditi intregul patrimoniul al defunctului, prin dezbaterea succesorala.

Testamentul, insa, poate fi desfiintat, in cazul in care incalca rezerva succesorala a surorii dumneavoastra.

Asadar, aceasta se poate adresa instantei de judecata, in vederea desfiintarii liberalitatii excesive .(competenta material, teritorial si functional este judecatoria in a carei raza teritoriala s-a aflat ultimul domiciliu al defunctului ).

Instanta de judecata poate proceda la desfiintarea testamentului perfectat, retinand drepturile mostenitorilor rezervatari ( clasa mostenitorilor rezervatari este compus din descendenti, parinti si sotul supravietuitor).

Actiunea judecatoreasca trebuie promovata in termen de trei ani de la decesul lui de cujus.

Ori in termen de trei ani de cand a fost luata la cunostinta perfectarea testamentului, termen calculat tot de la deces.

Exceptia reductiunii este imprescriptibila extinctiv.

Instanta de judecata poate proceda la desfiintarea actului, procedandu-se la repunerea in situatia anterior.

Situatia poate fi restabilita si prin echivalent banesc.

Succes.