Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... La fiecare interval...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

La fiecare interval...

1. Legea 1/2011 precizeaza ca: 'Art. 245(6) Personalul didactic, precum şi personalul de conducere, de îndrumare şi de control din învăţământul preuniversitar este obligat să participe periodic la programe de formare continuă, astfel încât să acumuleze, la fiecare interval consecutiv de 5 ani, considerat de la data promovării examenului de definitivare în învăţământ, minimum 90 de credite profesionale transferabile."
2. Un cadru didactic obtine definitivatul in anul august 2000;
3. In acest caz intervalul de 5 ani este format din:
I-august 2000-august 2001;
II- 2001/02;
III-2002/03
IV- 2003/04
V-2004/ august 2005
4.Obtine gradul II august 2006; situatie in care urmatorul interval contine seria:
I- august 2005-august 2006
II- 06/07
III-07/08
IV- 08/09
V- 09/10
5 Intrebarea mea este:"Cand trebuie sa indeplineasca respectiva conditie:
a. in primul an al intervalului
b. in oricare an al intervalului?
c. in ultimul an al intervalului anterior?
6. Pe de alta parte legea 1/2011 a aparut in 2011; daca legea nu retroactiveaza un cadru didactic nu are la dispozitie 5 ani pentru a 'strange" 90 de credite?

Radamante, utilizator