Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Coproprietar pentru imobil achizitionat prin credit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Coproprietar pentru imobil achizitionat prin credit bancar

Impreuna cu prietena am dori sa achizitionam un imobil prin credit ipotecar (simplu, nu prima casa). Momentan ea nu se califica pentru un credit ipotecar (si-a schimbat locul de munca de curand), dar vom participa amandoi la avans si la achitarea creditului. Eu singur ma incadrez pentru a lua creditul, dar am vrea ca pe actul de vanzare cumparare sa figuram amandoi. Este posibil acest lucru? sau exista alte variante?

Multumesc
Daca doar dumneavoastra indepliniti conditile de acordare a imprumutului, banca va avea pretentia ca doar dvs sa figurati pe contractul de vanzare cumparare.
Puteti cumpara pe cote parti si prietena sa fie la fel ca si dvs, debitor. Banca n-ar trbui sa fie deranjata pt ca acea casa oricum o poate vinde, avand ipoteca, iar pt diferenta ar putea urmari pe ambii imprumutati.