avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1659 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! - evacuare din casa parinteasca
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! - evacuare din casa parinteasca

In ce conditii pot fi dezmostenit(dat afara )din casa parinteasca,de tatal meu bun.Nu ma intereseaza averea.multumesc
unul care din capriciul arhitectului are gratii la geamuri :p
Prietena mea are 16 ani si eu 33,asta nu i convine tatalui meu,ea vine pe la mine si mai nou,am auzit ca tatal meu va suna la politie pentru violare de domiciliu,ce ii va raspunde politia?
Nu cred ca e o amenintare fata incat sa faca plangere, o poate da singur afara.
am auzit ca sa schimbat legea in privinta minorilor de 16 ani,cum ca pot intretine relatii sexuale de buna voie,cu majori,fara ca partenerii sa fie trasi la raspundere,este adevarat?(prietena mea de 16 ani,este infiata ,schimba ceva?)
Ultima modificare: Luni, 5 Ianuarie 2015
samson1810, utilizator
samson1810 a scris:

am auzit ca sa schimbat legea in privinta minorilor de 16 ani,cum ca pot intretine relatii sexuale de buna voie,cu majori,fara ca partenerii sa fie trasi la raspundere,este adevarat?(prietena mea de 16 ani,este infiata ,schimba ceva?)

Depinde de cine intretine relatii sexuale cu ea.
Insa, stiti ca sunt numiti minori dintr-un motiv intemeiat? Nu e doar un moft al celui care a redactat textul de lege.

Alte discuții în legătură

Buna seara! traiesc in concubinaj de 16 ani cu tatăl copiilor ... Alina axinte Alina axinte Buna seara! Traiesc in concubinaj de 16 ani cu tatăl copiilor mei. Avem 2 băieți împreună,unul de 4 ani si celalalt de 1 an jumate. De cand a aparut al ... (vezi toată discuția)
Poate sa ma dezmosteneasca mama? zsu62 zsu62 Buna ziua! Stau impreuna cu fiul meu si mama in apartamentul parintilor,pentru care a fost facuta succesiunea dupa moartea tatalui meu,deci fratele si eu avem ... (vezi toată discuția)
Coruperea și întreținierea de relații sexuale cu un minor ! MarinMarin06 MarinMarin06 Bună ziua ! Am 19 ani , aproape 20 . Am o relație cu o fată de 3 ani , iar ea avand în acest moment aproape 16 . Am întreținut relații sexuale cu ea și ... (vezi toată discuția)