Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! - evacuare din casa parinteasca
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! - evacuare din casa parinteasca

In ce conditii pot fi dezmostenit(dat afara )din casa parinteasca,de tatal meu bun.Nu ma intereseaza averea.multumesc
unul care din capriciul arhitectului are gratii la geamuri :p
Prietena mea are 16 ani si eu 33,asta nu i convine tatalui meu,ea vine pe la mine si mai nou,am auzit ca tatal meu va suna la politie pentru violare de domiciliu,ce ii va raspunde politia?
Nu cred ca e o amenintare fata incat sa faca plangere, o poate da singur afara.
am auzit ca sa schimbat legea in privinta minorilor de 16 ani,cum ca pot intretine relatii sexuale de buna voie,cu majori,fara ca partenerii sa fie trasi la raspundere,este adevarat?(prietena mea de 16 ani,este infiata ,schimba ceva?)
samson1810, utilizator
samson1810 a scris:

am auzit ca sa schimbat legea in privinta minorilor de 16 ani,cum ca pot intretine relatii sexuale de buna voie,cu majori,fara ca partenerii sa fie trasi la raspundere,este adevarat?(prietena mea de 16 ani,este infiata ,schimba ceva?)

Depinde de cine intretine relatii sexuale cu ea.
Insa, stiti ca sunt numiti minori dintr-un motiv intemeiat? Nu e doar un moft al celui care a redactat textul de lege.