Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa ll de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa ll de munca

Buna ziua . Am lucrat ca strungar in cadrul unui SMA (Apartinea de Ministerul agriculturii),timp de 3 ani si in Bucuresti 2 ani la Energoreparatii. Toate acestea inainte de 1985. In baza carei legi(inclusiv articol,pozitie,alineat) ma incadrez sa pot lua grupa ll de munca ?Va multumesc,o zi placuta.
Trebuia ca in carnetul de munca sa aveti inregistrate aceste perioade ca fiind lucrate in gr. a II-a de munca.
In cazul in care in cartea de munca nu scrie scrie grupa de munca iar unitatea a platit contributiile ,ce este de facut ?Va multumesc ,o zi placuta !
1. Daca nu aveti inrestrarile in carnetul de munca inseamna ca este posibil ca locurile de munca respective sa nu fi fost incadrate in gr. a II-a de munca.

2. Daca totusi ati lucrat in grupa a II-a de munca si s-a omis inregistrarea in carnetul de munca solicitati fiecarui angajator cate o adeverinta cu perioada lucrata in gr. a II-a de munca.