avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa a ll de munca in agricultura
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa a ll de munca in agricultura

Am lucrat la in mecanizarea agriculturii la SMA Tinca 16 ani inainte dee anul 1990 din 1 august 1974 pana in 17.09.1990 si 14 ani la Agromec Tinca din 14.09.2002 pana in 01.05.2006 ca inginer mecanic ocupind functii de conducere - sef sectie mecanizare, sef sector productie, inginer sef, administrator. Va rog sa-mi spuneti daca am dreptul sa fiu incadrat in grupa a ll-a de munca si incadrarea juridica a acestui drept.
Aceste informatii imi sunt necesare in vederea intocmirii dosarului de pensionara.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 23:13, 25 Iulie 2015
1. Pentru perioadele in care credeti ca ati lucrat in grupe superioare de munca trebuie sa aveti inregistrarile in carnetul de munca.

2. Daca nu le aveti mergeti la angajatorii respectivi sa va elibereze adeverintele necesare conform prevederilor din Normele de aplicare a Legii 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice.
Înţeleg faptul că aţi lucrat în agricultură. Mergeţi la angajatorul dvs. cu documentul de mai jos (îl descărcaţi din "Documente utile" ):
www.avocatnet.ro/content/con...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grupa a ii-a de munca in agricultura mihay75 mihay75 la ce articol se gaseste meseria de sudor in agricultura din legea 50/90 pentru iesirea la pensie (vezi toată discuția)
Buna ziua , in perioada 01.07.1992-01.02.1996 am lucrat la sma- ... Doru Boiciuc Doru Boiciuc Buna ziua , in perioada 01.07.1992-01.02.1996 am lucrat la SMA- Agromec SA Negresti Oas , ca inginer, iar 01.04.1995-01.02.1996 sef auto service in cadrul ... (vezi toată discuția)
Incadrare in grupa a ii-a sikysi sikysi Sunt inginer mecanic agricol si in conformitate cu Ord.50/1990, anexa 2,sunt incadrat la grupa a II a de munca, pentru perioada in care am lucrat la o\\" ... (vezi toată discuția)