Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Studii concurs angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Studii concurs angajare

Buna ziua !

Daca la un concurs de angajare dosarul trebuie sa aiba si diploma de studii universitare in domeniul x,
- acestea trebuie sa fie de licenta in x sau
- e suficient master in X si licenta poate fi in alt ceva fata de X ?

Multumesc anticipat !
Vedeti :
HG nr.1.336 din 27 decembrie 2001 privind domeniile şi specializările de referinţă din învăţământul universitar

Hotărârea nr. 376/2016 privind aprobarea Nomenclatorului domeniilor şi al specializărilor/programelor de studii universitare şi a structurii instituţiilor de învăţământ superior pentru anul universitar 2016-2017
Am consultat, dar in opinia mea nu spune nimic despre obligativitatea de a angaja pt. un anumit post, persoane cu anumite studii minime.
Asa cum de exemplu este structurat in grila de salarizare unitara a legii 284/2010, unde exista o coloana cu nivelul studiilor, insa acolo este vorba de nivelul de salarizare, pe mine m-ar interesa pt. angajare daca este undeva centralizat ce studii minime trebuie sa aiba candidatul pt. postul X (in asa fel incat sa nu fie ilegal).
Si o alta intrebare ar fi daca, poate angajatorul sa angajeze personal pe categoria IA daca are doar studii medii?? si daca nu, de ce? exista vreo legatura in categorie si studii?

Multumesc
Despre ce post este vorba , intrucat nu exista nicio legatura intre studii si categorie?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Eu asta incerc sa aflu daca exista legatura intre post si categorie (si nu la un anume post, e vorba de regula).
Institutia noastra doreste sa scoata la concurs de ex. postul de dansator, dar nu inteleg daca va putea sa scoata postul pe categoria IA, fara ca participantii sa indeplineasca conditia studiilor superioare.
PotrivitCOR, pentru functia de dansator este necesar ca persoana in cauza sa aiba studii superioare, indiferent de categorie.

COR 265307 Dansator
Nivelul de instruire: 4 (studii superioare)