Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatoria dintre un cetatean roman și un cetatean ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatoria dintre un cetatean roman și un cetatean strain (Republica Moldova)

Eu sunt de cetatenie moldoveanca, fara pasaport roman, locuiesc in Republica Moldova, iar iubitul meu este de cetatenie roman, locuieste in Italia, are permis de sedere acolo.
Noi am decis sa ne casatorim si sa locuim in Italia:
1. Unde este cel mai bine sa ne casatorim, in Italia, Romania sau MD?
2. De ce acte avem nevoie?
3. Cat timp dureaza aceasta procedura?

Multumim anticipat
Cel mai simplu ar fi sa va casatoriti in Moldova, in fata autoritatilor moldovene, iar apoi sa inscrieti la consulat certificatul de casatorie moldovenesc ca sa obtineti certificat de casatorie romanesc. Va este necesar pentru a obtine si dvs. rezidenta in Italia. Inscrierea costa ceva insa nu foarte mult iar procedura este simpla:
[ link extern ]

In ceea ce priveste actele de care are nevoie el, intrebati acolo unde va fi oficiata casatoria. Poate obtine de la consulat adeverintele(cel putin adeverinta de celibat).
Ares-3, moderator
Multumim frumos =D>
MirelaCostin, utilizator