Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... PFA - achizitii in Euro (abonament software) - cum ...
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

PFA - achizitii in Euro (abonament software) - cum decontez?

Buna ziua!

Sunt PFA neplatitor de TVA.
Am cumparat ca persoana fizica (PF, nu PFA) un abonament software online (Adobe).

La inceput nu stiam de Registrul Operatorilor Intracomunitari, deci nu sunt inregistrata in ROI, dar sper sa ma inregistrez curand.

Intrebarile mele sunt:

1. Facturile de la Adobe sunt in EURO, cu numele: PFA + numele meu, dar fara CIF, desigur. Deci cred ca pt ei sunt Persoana fizica normala.
Insa am platit online, cu cardul, si plata apare in banca, in contul de PFA (in RON, pt ca am doar cont de RON).

Pot deconta cumva aceste plati, ca sa fie cheltuiala deductibila pe PFA?

2. Cam cat timp dureaza inregistrarea in ROI si unde pot gasi mai multe informatii pt PFA neplatitor de TVA?

Multumesc!
1. nu. Trebuia factura pe pfa.
2. 3-5 zile. Cautati pe forum. Sunt o gramada.
Multumesc pentru raspuns!