avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1816 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... PFA - achizitii in Euro (abonament software) - cum ...
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

PFA - achizitii in Euro (abonament software) - cum decontez?

Buna ziua!

Sunt PFA neplatitor de TVA.
Am cumparat ca persoana fizica (PF, nu PFA) un abonament software online (Adobe).

La inceput nu stiam de Registrul Operatorilor Intracomunitari, deci nu sunt inregistrata in ROI, dar sper sa ma inregistrez curand.

Intrebarile mele sunt:

1. Facturile de la Adobe sunt in EURO, cu numele: PFA + numele meu, dar fara CIF, desigur. Deci cred ca pt ei sunt Persoana fizica normala.
Insa am platit online, cu cardul, si plata apare in banca, in contul de PFA (in RON, pt ca am doar cont de RON).

Pot deconta cumva aceste plati, ca sa fie cheltuiala deductibila pe PFA?

2. Cam cat timp dureaza inregistrarea in ROI si unde pot gasi mai multe informatii pt PFA neplatitor de TVA?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: andracuamic , utilizator 17:40, 5 Ianuarie 2015
1. nu. Trebuia factura pe pfa.
2. 3-5 zile. Cautati pe forum. Sunt o gramada.
Multumesc pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa neplatitor de tva - cum deduc achizitii intracomunitare sub 10.000 eur andracuamic andracuamic Buna ziua! Am mai cautat pe forum despre aceasta dilema, insa am o intrebare specifica si m-ar ajuta sa aflu cum procedeaza altii. Am inteles ca desi nu ... (vezi toată discuția)
Deducere factura abonament software pfa neplatitor tva, neinregistrat la roi ROD 1 ROD 1 Buna ziua, Sunt un PFA neplatitor de PFA si neinregistrat la ROI, pot sa deduc un abonament lunar software Adobe sau un abonament Dropbox? (ambele au ... (vezi toată discuția)
Plati catre tari din afara ue AlinaStart AlinaStart Buna seara, Am urmatoarea situatie: O firma neplatitoare de TVA, cu impozit 3% pe venit, cod CAEN 6311 a achizitionat din Australia, prin plata cu cardul ... (vezi toată discuția)