Forum Discuţii juridice Executare silită Clarificari art.686 NCPC - decesul debitorului
Discuție deschisă în Executare silită

Clarificari art.686 NCPC - decesul debitorului

Art. 686
Interzicerea executării silite
(1) Dacă debitorul moare înainte de sesizarea executorului judecătoresc, nicio executare silită nu poate fi pornită, iar dacă moare după ce aceasta a fost pornită, ea nu poate fi continuată cât timp moştenirea nu a fost acceptată de către cei chemaţi la moştenire sau, în lipsă, cât timp nu a fost numit, în condiţiile legii, un curator al succesiunii ori, după caz, un curator special pentru executare, în condiţiile art. 58.

Am doua intrebari:
1) Ce inseamna ca "nicio executare silita nu poate fi pornita"? Nici impotriva sa, nici impotriva succesorilor sau a unor terti dobanditori?
2) "ea nu poate fi continuată cât timp moştenirea nu a fost acceptată de către cei chemaţi la moştenire". Cat timp nu a fost acceptata de toti succesorii sau de cel putin unul?
Multumesc.
Nu se poate face impotriva celui decedat.
Trebuie sa fie chemati mostenitorii.
Multumesc. Dar impotriva mostenitorilor inseamna tot executare. Atunci, de unde formularea "nicio executare silita nu poate fi pornita"? Plus ca textul vorbeste de continuarea executarii (impotriva mostenitorilor) in celalalt caz (a decedat dupa pornirea executarii).
catinf, utilizator
Pentru a se incepe executarea silita trebuie sa existe un proprietar, mostenitorul sau mostenitorii acceptanti.
Se poate ca nu toti mostenitorii sa accepte mostenirea si trebuie stiut exact cine este succesurul in drepturi a defunctului.

Calitatea procesuala trebuie cunoscuta pentru a se sti pe cine sa citeze executorul.
E vorba si de exercitarea dreptului la aparare.