Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... certificare stagiu de cotizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

certificare stagiu de cotizare

Buna ziua,
Am depus actele pentru somaj si mai am nevoie de stagiul de cotizare .Intrebarea mea este angajatorul are obligatia de a elibera stagiul de cotizare cnf legii sau trebuie sa fac o cerere pentru a mi se elibera stagiul de cotizare? mentionez ca am solicitat eliberarea stagiului de cotizare telefonic si nu prin cerere scrisa.
Astept un raspuns.Va multumesc frumos
GYANYNA, utilizator
Angajatorul are obligatia sa va elibereze adeverinta necesara pentr somaj dar este interesul dvs sa o solicitati. Eventual daca nu detine formularul, care este formular tip, il puteti solicita dvs de la somaj si sa il puneti la dispozitia lor.
sa nu confundati - adeverinta satgiu de cotizare pe care o elibereaza angajatorul si
- certifcat stagiu de cotizare eliberata de AJOFM pe baza adeverintei de la angajator
Certificatul stagiu cotizare este necesar doar cand angajatul solicita somaulj in alt judet (unde are domiciliul pe buletin) fata de locul de munca.
Pentru adeverinta stagiu este destul sa solicitati verbal la angajator sa v-o elibereze, daca nu vrea atunci faceti cerere inregistrata pentru a-l forta sa v-o elibereze.
Certificatul stagiu se elibereaza prin depunerea angajatorului a unei copii a adeverintei stagiu de cotizare la AJOFM si a doua zi ar trebui sa-l primiti

Succes
In ce alta situație mai este necesară adeverinta de la angajator cu contributiile la somaj, inafara de dosarul pt somaj? in ace alte situatii mai este solicitat acest document (de exemplu, infiintare pfa, firma, sau asigurare de pensie, etc)?