avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Valabilitate polita RCA in cazul decesului ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Valabilitate polita RCA in cazul decesului proprietarului

Ce se intampla cu polita RCA daca proprietarul masinii a decedat, aceasta urmand sa expire peste 4 luni de la data decesului? Mai este valabila sau este nevoie sa o refac? Mentionez ca sunt fiul defunctului, dar nu am intocmit niciun act de succesiune a mostenirii . Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: nucu$ , utilizator 14:00, 7 Decembrie 2014
Polita RCA asigura autoturismul, nu soferul. Daca autoturismul nu schimba proprietarul, polita este valabila.
adema1980 a scris:

Polita RCA asigura autoturismul, nu soferul.

Sunteti in grava eroare! Raspunderea civila este a conducatorului auto care se afla la volan si nu a autoturismului ;) Obligatia asigurarii revine proprietarului autovehiculului prin intermediul caruia s-ar putea produce daune la terti iar polita acopera de aceasta raspundere, oricare persoana care conduce autovehiculul, cu acceptul proprietarului (nu numai pe proprietar).

Pina la expirare, polița are valabilitate. La reînnoire, daca nu se face succesiunea si se trece masina pe numele Dvs, veti face polița tot pe numele tatălui Dvs, dar la rubrica utilizator va veti trece dvs.
multumesc pentru informatii!
nucu$ a scris:

adema1980 a scris:

Polita RCA asigura autoturismul, nu soferul.

Sunteti in grava eroare! Raspunderea civila este a conducatorului auto care se afla la volan si nu a autoturismului ;) Obligatia asigurarii revine proprietarului autovehiculului prin intermediul caruia s-ar putea produce daune la terti iar polita acopera de aceasta raspundere, oricare persoana care conduce autovehiculul, cu acceptul proprietarului (nu numai pe proprietar).




Poate nu m-am exprimat tehnic corect (dpdv al asiguratorului). Deci raspunderea civila e a proprietarului, dar asigurarea e a masinii. Ca si consecinta juridica asta inseamna ca daca proprietarul masinii decedeaza (cum e cazul de fata), polita de asigurare nu ramane fara obiect, ci ramane VALABILA. Care OBIECT ? Pai masina, fireste, ca EA se asigura, nu proprietarul.
Am dorit sa fac distinctie de asigurarea de sanatate de exemplu, unde decesul persoanei inseamna automat si ramanerea fara obiect a asigurarii.

Ultima modificare: Joi, 4 Decembrie 2014
adema1980, utilizator

Alte discuții în legătură

Asigurare masini introduse in tara inaninte de aderarea la u.e. visirin visirin Am o intrebare legata de actele ce se solicitau la intriducerea in tara a masinilor din strainatate , inainte de aderarea la U.E . Era obligatorie polita de ... (vezi toată discuția)
Problema rca cornel_marius cornel_marius Buna ziua .Daca o asigurare RCA se dovedeste ca nu a fost valabila la data accidentului([i] nu stiu cum se poate face asta[/i]) , asiguratorul mai poate ... (vezi toată discuția)
Asiguratorul refuza plata daunelor desi am casco tedy72 tedy72 Buna. Lucrez intr-o multinationala si in febr.2014 am facut un accident (fara victime) cu alta masina din compania noastra. Masina din fata a oprit brusc pe ... (vezi toată discuția)