Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... REFUZ PRIMIRE ACTE PENTRU ŞOMAJ
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

REFUZ PRIMIRE ACTE PENTRU ŞOMAJ

Bună ziua,

Am terminat studiile universitare şi am fost să depun actele pentru şomaj în localitatea unde am domiciuliul flotant (unde am terminat studiile universitare). Aici mi-au spus că nu am dreptul să depun actele deoarece am domiciliul stabil în alt oraş, şi că cei care pot lua şomaj cu viză de flotant sunt doar cei care au fost angajaţi.
Vă rog să-mi spuneţi dacă pot depune actele pentru şomaj în oraşul în care am domiciliul flotant, şi dacă se poate, care este legea care mă poate proteja în cazul în care mi-ar refuza dosarul.

Vă mulţumesc!
Dosarul de somaj se depune la Agentia locala pentru ocuparea fortei de munca sau a punctului de lucru în raza caruia persoana respectiva îsi are domiciliul sau, dupa caz, resedinta, daca a avut ultimul loc de munca sau a realizat venituri în acea localitate.
Va multumesc!
Eu am avut ultimul loc de munca in localitatea de resedinta. Inteleg ca pot depune actele de somaj in aceasta localitate, chiar daca acum iau somaj dupa finalizarea unor studii.
Va rog sa-mi spuneti ce lege prevede acest lucru, pentru a nu avea discutii cu personalul ce primeste actele.