avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1252 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apartament scos la licitatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apartament scos la licitatie

Buna ziua,
Sunt interesata sa achizitionez un apartament scos la licitatie datorita neplatei ratelor la banca (BCR). Licitatia va avea loc pe 11 decembrie, spre norocul meu sunt singurul licitator momentan.
Am vorbit cu Domnul executor mi s-a spus ca proprietarul are unele datorii la intretinere.
Va rog sa ma ajutati cu raspunsul la cateva intrebari:
1. Aceste datorii cine le va suporta?
2. In cazul in care castig licitatia, vechiul proprietar nu doreste sa paraseasca imobilul ce pot face?
3. Vechiul proprietar poate face recurs in instanta ca sa si recupereze imobilul sau odata ce a fost pus sechestrul si scos la licitatie nu mai are acest drept. ( Citisem un articol ca in 45 de zile de la primirea notificarii, acesta putea sa si plateasca datoriile catre banca sau il putea scoate catre vanzare).
Imi este cam teama deoarece e o suma maricica de bani (agoniseala a doi ani de munca in strainatate ).
4. Ce documente se intocmesc dupa castigarea licitatiei?


Va multumesc!
Ultima modificare: Joi, 4 Decembrie 2014
PaulaGheorghita, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 13:27, 4 Decembrie 2014
Apartamentul il adjudecati liber de sarcini, nu aveti nimic altceva de plata.
Executorul va va pune si in posesie, el se va ocupa de evacuare.
Debitorul poate contesata si dvs puteti sa va treziti fara ap, insa vi se dau banii inapoi.
4) actul de adjudecare e actul dvs de proprietate in baza caruia veti intabula.
Intrebati-l pe d-l executor daca din pret, el distribuie si cei 2 % reprezentand impozitul pe tranzactie .
In locul dvs , as cauta un ap pe piata, cel in executare silita nu e cu mult mai ieftin si apar tot felul de probleme.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apartament scos la licitatie PaulaGheorghita PaulaGheorghita Buna ziua, Sunt interesata sa achizitionez un apartament scos la licitatie datorita neplatei ratelor la banca (BCR). Licitatia va avea loc pe 11 decembrie, ... (vezi toată discuția)
Adjudecatar persoana juridica delta95 delta95 Am adjudecat la o licitatie un apartament ca persoana juridica. La oficiul de cadastru mi s-a refuzat intabularea imobilului din cauza ca este un sechestru ... (vezi toată discuția)
Apartament executat silit - mediere cu asociatia dtztz dtztz Buna ziua! Am achizitionat un ap scos la licitatie si am si intrat in posesie. Am dus la Asociatia de Proprietari, actul de proprietate (Actul de ... (vezi toată discuția)