Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data de trecere de la pensie de invaliditate la pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data de trecere de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta

Buna ziua!

Tatal meu este in pesie de invaliditate si azi a fost la revizuirea anuala. Dna doctor l-a trimis la casa de pensii pt a vedea daca nu poate intra in pensie pentru limita de varsta. La casa de pensii i s-a raspuns ca da, indeplineste conditiile si a primit un nr de dosar cu data de azi. Se pare ca el s-ar fi putut pensiona de limita de varsta inca din septembrie. Intrebarea mea este pensia pentru limita de varsta va intra de azi sau din data in care va primi decizia casei de pensii?

Multumesc!

Legea 263/2010

ART. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.

Tinand cont de aceasta prevedere legala-incepand cu septembrie.