avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... solutii posibile apel- pensie de intretinere; ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

solutii posibile apel- pensie de intretinere; cheltuieli de judecata

buna seara, am pe rol un proces de stabilire paternitate si in prima faza-fond, am castigat pentru copil dreptul de a primi pensie de intretinere, de la data introducerii dosarului si pana la majorat plus cheltuieli cu judecata. dupa primirea sentintei am facut apel sa mi se plateasca cheltuieli cu sarcina insa mi s-a respins apelul, in schimb tatal biologic a cerut sa-i plateasca pensia de intretinere copilului doar dupa ce se termina definitiv, la fel nu doreste sa imi dea nici cheltueli de judecata, argumentand ca el nu si-a dorit copilul, in fine, ce doresc sa va intreb daca e posibil ca la apel, care i-a si fost admis, judecatorii, ii pot accepta cererea in sensul ca sa nu ii dea pensie de intretinere decat de la decizia definitiva si cheltuieli de judecata deloc? mentionez ca avem aproape 3 ani de cand am inceput procesul, copilul avea 4 luni cand avocatul a depus dosarul.am facut si expertiza adn genetica extra judiciara deoarece el a refuzat de mai multe ori sa se prezinte la test unde ne-a trimis instanta si pana la urma am ajuns la un acord si l-am facut la IML Timisoara pe cheltuiala lui. astept un raspuns, eventual un sfat, cu stima Ioana!
Cel mai recent răspuns: ioana-03 , utilizator 09:08, 5 Decembrie 2014
Ramane cum a stabilit instanta. Apelati la un executor judecatoresc daca nu a platit 2 luni pensia de intretinere.

Asa este in cadrul procesului de divort si banuiesc ca la fel este situatia si in cazul dvs.
Deoarece ma gandesc ca este vorba despre interesul superior al copilului si conteaza mai putin raporturile intre adulti si natura procesului.

In cadrul procesului de divort daca tatal a contribuit cu bani si in timpul procesului este obligat sa dea pensie dupa terminarea procesului, daca nu a contribuit cu nimic, de la data introducerii dosarului.

Sper sa va fie de folos aceste informatii. Am vazut ca doriti un raspuns si sper sa va ajute.
Ultima modificare: Joi, 4 Decembrie 2014
Vicky1, utilizator
va multumesc pentru raspuns, deci chiar daca a facut apel si i s-a admis, nu are cum sa nu-i dea copilui dreptul castigat la pensia de intretinere? a mai cerut printre altele sa nu ii poarte copilul numele insa asta nu e o problema, probabil de asta a si scris admis, asta am vazut pe site online, deci inca nu stiu exact ce s-a hotarat pana nu primim sentinta de dupa apel. din ce am mai citit aici in forum, ceva asemanator legat de pensia de intretinere, se poate sa apelez la un executor sa ii platesca copilului pensia, cu prima hotarare judecatoreasca-fond, care s-a dat prin luna iulie, chiar daca si eu si el am facut apel si probabil urmeaza si recursul dupa ce primim sentinta de la apel!?
Da. Apelati la executor pentru lunile neplatite. Acest executor va fii platit tot de catre el.

Succes!
bineinteles ca interesul copilului primeaza, nu am fost casatoriti, nici unul dintre noi nu este, insa el nu i-a oferit niciodata nimic, nici afectiv nici material, copilul vazandu-l doar pe holurile instantei ocazional cand am mai avut infatisari. practic el se sustrage de la toate pe motivul ca nu si-a dorit copilul, care are acum 3 ani si 2 luni. procesul a fost introdus cand avea 4 luni.
Nu puteti formula cereri noi in calea de atac, daca nu ati cerut de la parat sa va plateasca jumatate din cheltuiala cu sarcina, nu puteti sa cereti la apel.
In ce priveste ce a atacat el, ramane de vazut ce i s-a admis si ce nu. Poate doar in legatura cu numele si eventual sa va mai fi taiat din cheltuieli, va trebui sa aveti rabdare sa aflati hot instantei.

Alte discuții în legătură

Pensie de intretinere la final! ravaell ravaell Buna ziua, am mai facut cateva thread-uri pe tema asta, pentru ca ma lupt de aproape 1 an de zile pentru o recalculare de pensie care in acelasi timp a fost ... (vezi toată discuția)
Hotarare plata pensie intretinere adi_2010 adi_2010 Acum 5 luni am primit o hotarare (proces de fond) pentru plata unei pensii de intretinere, incepand cu luna mai 2010. Saptamana viitoare am prima infatisare ... (vezi toată discuția)