Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mentionare in contract vanzare-cumparare imobil ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mentionare in contract vanzare-cumparare imobil provenienta banilor cash

Buna ziua,
Sunt in urmatoarea situatie: urmeaza sa achizitionez un imobil pe care o sa-l achit asfel: 40% credit, 30 % resurse proprii iar diferenta de 30% urmeaza sa o primesc de la mama mea;
Intrebarea mea: exista posibilitatea de a mentiona in contractul de vanzare-cumparare faptul ca am primit suma de x bani de la ea, fara ca aceasta sa fie de fata la semnarea contractului?
Multumesc!
Discutati cu notarul care va autentifica contractul.
Buna ziua,
De principiu DA dar este bine sa aveti si acordul notarului.
Daca notarul va solicita si prezenta mamei care este in imposibilitate de prezentare puteti sa solicitati ca aceasta (mama) sa dea o declaratie pe proprie raspundere pe care sa o atasati la contract facand parte integranta din acesta.
Dvs tineti sa declarati in act provenienta banilor. Asa cum Nu trebuie sa depuneti o copie dupa contractul de credit sau dovada ca aveti bani din fonduri proprii, nici declaratia mamei sau prezenta ei nu e necesara.
Dvs puteti declara orice privind acesti bani, insa candva trebuie sa dovediti, banuiesc ca nu degeaba vreti sa declarati de unde provin banii. V-ar ajuta ca celui/ celor ce vreti sa opuneti declaratia sa semneze acele acte- ca martor sau ca e de acord cu ce afirmati- ma gandesc la sot de ex.
gi-jane2, moderator
gi-jane2 a scris:

Dvs tineti sa declarati in act provenienta banilor. Asa cum Nu trebuie sa depuneti o copie dupa contractul de credit sau dovada ca aveti bani din fonduri proprii, nici declaratia mamei sau prezenta ei nu e necesara.
Dvs puteti declara orice privind acesti bani, insa candva trebuie sa dovediti, banuiesc ca nu degeaba vreti sa declarati de unde provin banii. V-ar ajuta ca celui/ celor ce vreti sa opuneti declaratia sa semneze acele acte- ca martor sau ca e de acord cu ce afirmati- ma gandesc la sot de ex.

Intr-adevar, contractul va fi pe numele meu si al sotului. Iar mama, vrea sa se asigure ca o sa apara undeva, oficial, ca am avut acesti bani de la ea.

buna ziua
in acest caz mama ar trebui sa fie prezenta sau sa faca un contr de donatie pt suma, act in care sa specifice ca banii ii doneaza pt dv personal si numai pt dv, altfel mai tarziu (in caz de neintelegeri intre dv si sot) s-ar putea sa aveti surpriza ca se va considera donatie pt amandoi (dv si sotul)