Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare apartament impreuna cu parintii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare apartament impreuna cu parintii

Buna ziua.
Intentionez sa cumpar un apartament. Jumate banii o sa-i pun eu, iar jumate parintii mei. Care este modalitatea prin care as putea face contractul astfel incat in caz de divort sotia mea sa nu aiba nici un drept asupra apartamentului. Precizez ca ea nu vine cu nici o contributie.
Sau cel putin pe jumatatea pe care contribuie parintii mei sa nu aiba nici un drept.
Sa se specifice in act ca tot pretul provine din donatia in bani facuta exclusiv de catre parintii dvs.
Multumesc mult pentru raspuns. Sa inteleg ca in cazul donatiilor nu intervine partajul?
Donatiile exclusiv facute unuia dintre soti nu sunt supuse partajului deoarece sunt bunuri proprii, iar banii pt achizitionarea apartamentului vor fi dati de parintii dvs prin donatie in acelasi act cu cel de vanzare-cumparare.
In aceasta situatie trebuie sa fie de fata si sotia, in momentul semnarii contractului?
Sau se poate face contractul de vanzare-cumparare fara prezenta sotiei?
Ar fi bine sa o aduceti si pe sotie in calitate de declarant.