avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare apartament impreuna cu parintii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare apartament impreuna cu parintii

Buna ziua.
Intentionez sa cumpar un apartament. Jumate banii o sa-i pun eu, iar jumate parintii mei. Care este modalitatea prin care as putea face contractul astfel incat in caz de divort sotia mea sa nu aiba nici un drept asupra apartamentului. Precizez ca ea nu vine cu nici o contributie.
Sau cel putin pe jumatatea pe care contribuie parintii mei sa nu aiba nici un drept.
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 17:18, 29 Aprilie 2015
Sa se specifice in act ca tot pretul provine din donatia in bani facuta exclusiv de catre parintii dvs.
Multumesc mult pentru raspuns. Sa inteleg ca in cazul donatiilor nu intervine partajul?
Donatiile exclusiv facute unuia dintre soti nu sunt supuse partajului deoarece sunt bunuri proprii, iar banii pt achizitionarea apartamentului vor fi dati de parintii dvs prin donatie in acelasi act cu cel de vanzare-cumparare.
In aceasta situatie trebuie sa fie de fata si sotia, in momentul semnarii contractului?
Sau se poate face contractul de vanzare-cumparare fara prezenta sotiei?
Ar fi bine sa o aduceti si pe sotie in calitate de declarant.

Alte discuții în legătură

Vesnica problema impartirea averii intre copii (nu faceti mai mult de 1 ca apar probleme :) gamezcdr gamezcdr Problema este urmatoarea: familie cu 2 \"copii\" casatoriti, fata locuieste cu sotul in apartamentul primit de acesta de la parinti (sotul a platit jumatate ... (vezi toată discuția)
Cum trec casa doar pe numele meu??? bucurescu bucurescu buna ziua, vreau sa fac un act de vanzare-cumparare intre mine si parintii mei care vor sa-mi lase casa lor mie. Vreau sa ma lamuriti cu un lucru: sunt ... (vezi toată discuția)
Dezabatere succesiune in instanta soniac soniac Sunt in pragul unui process pentru dezbaterea mostenirii lasate de tatal meu si as avea nevoie de cateva sfaturi sau informatii. Urmeaza sa contactez un ... (vezi toată discuția)