Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Solicitare informatii la starea civila
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Solicitare informatii la starea civila

Buna ziua,

De doua luni incerc sa aflu motivul concret pentru care a fost eliberat un "duplicat" al unui certificat de nastere. Am primit in doua randuri acelasi raspuns care ocoleste raspunsul la intrebarea mea. Mai are rost sa insist sau trebuie mers in instanta ? Si daca pot sa ocolesc instanta de judecata, ce temei legal ar trebui sa invoc pentru a-i determina pe cei de la starea civila sa-mi raspunda punctual la intrebarea aratata mai sus.
Va multumesc.
Le cereti sa va zica ce dvs stiti deja si nici nu va e de folos raspunsul.
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns dar, cu scuzele de rigoare, ocoliti subiectul. Am postat subiectul de mai sus pentru un raspuns concret.

Va multumesc.
De unde am putea sti noi care a fost motivul concret? Nu aici a fost depusa cererea de eliberare a unui nou certificat. Putem doar banui ca a fost pierdere. Sau furt, dar mai putin probabil.
Cititi art.147,155,158 din HG 64/2011. Poate va luminati singur.
Buna seara,

Cu tot respectul, fie nu reusesc sa ma fac inteles, fie lucrati la Starea civila sector 1 ! :-) Intrebarea mea era: " ...ce temei legal ar trebui sa invoc pentru a-i determina pe cei de la starea civila sa-mi raspunda punctual ... ".

Va multumesc.