Forum Discuţii juridice Executare silită Executare imobil deja sechestrat de DNA
Discuție deschisă în Executare silită

Executare imobil deja sechestrat de DNA

Buna seara,

Intentionez sa introduc o ordonanta de plata si o cerere de instituire a unui sechestru asigurator pe o cladire aflata in proprietatea unui debitor.
Am observat ca asupra imobilului respectiv mai exista un sechestru asigurator instituit de DNA.
Pe rolul instantelor mai sunt cateva actiuni introduse de alti creditori chirografari si salariati ai debitorului meu.

Sper ca ma puteti ajuta cu urmatoarele informatii:
1. daca obtin titlu executoriu impotriva debitorului pot executa imobilul chiar daca si DNA are sechestru asigurator asupra lui, sau trebuie sa astept pana se finalizeaza procesul penal?
2. Ce avantaje mi-ar oferi sechestrul asigurator impotriva celorlalti creditori (chirografari si salariati) ai debitorului meu?

Va multumesc!
Nu se poate finaliza executarea daca s-a facut sechestru.
Mergeti sa vorbiti cu executorul.

Nu puteti insa astepta atatia ani pana se va finaliza procesul penal intrucat se prescrie creanta dvs.
Trebuie deschis procesul.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat