avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1799 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare imobil deja sechestrat de DNA
Discuție deschisă în Executare silită

Executare imobil deja sechestrat de DNA

Buna seara,

Intentionez sa introduc o ordonanta de plata si o cerere de instituire a unui sechestru asigurator pe o cladire aflata in proprietatea unui debitor.
Am observat ca asupra imobilului respectiv mai exista un sechestru asigurator instituit de DNA.
Pe rolul instantelor mai sunt cateva actiuni introduse de alti creditori chirografari si salariati ai debitorului meu.

Sper ca ma puteti ajuta cu urmatoarele informatii:
1. daca obtin titlu executoriu impotriva debitorului pot executa imobilul chiar daca si DNA are sechestru asigurator asupra lui, sau trebuie sa astept pana se finalizeaza procesul penal?
2. Ce avantaje mi-ar oferi sechestrul asigurator impotriva celorlalti creditori (chirografari si salariati) ai debitorului meu?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 00:25, 6 Decembrie 2014
Nu se poate finaliza executarea daca s-a facut sechestru.
Mergeti sa vorbiti cu executorul.

Nu puteti insa astepta atatia ani pana se va finaliza procesul penal intrucat se prescrie creanta dvs.
Trebuie deschis procesul.
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Decembrie 2014
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea speta: ... Lumyna Lumyna Buna ziua! va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea speta: - am castigat un proces civil si am o hotarare definitiva impotriva unui vecin. Instanta a ... (vezi toată discuția)
Sechestru asigurator Borza Borza Buna pot sa fac o cerere de sechestru asigurator imobil in conditiile in care am o plangere penala aflata in faza de cercetare penala si in care m-am ... (vezi toată discuția)
Sechestru asigurator Rapeanu  Mihaela Gianina Rapeanu Mihaela Gianina O decizie penala dintr-un dosar penal prin care s-a instituit sechestru asigurator si este definitiva de cum 3 ani, debitorul ppate cere ridicarea sechesteului ... (vezi toată discuția)