avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Gestionar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Gestionar

Buna ziua,
As dori sa stiu daca functia de gestionar este o functie de executie sau de conducere.
Mentionez ca in fisa postului nu este precizat acest lucru si sunt singurul angajat
al unui punct de lucru.
Multumesc!








Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:08, 6 Decembrie 2014
In c.i.m. ce termen de preaviz aveti stipulat in cazul demisiei ?

Codul Muncii nu prevede niciun termen de 20 de zile de preaviz in cazul demisiei. Potrivit art.81 alin.4 C.mun., termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Decembrie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic
exista o stipulare in lege sau tine de regulamentul intern?

20 zile pentru functii de executie si 45 zile pentru functii de conducere.
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Decembrie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic
De ce nu cititi cu atentie , mesajele primite ?

Gestionarul nu este functie de conducere, ci una de executie , iar termenul de preaviz in cazul demisiei poate fi de maxim 20 de zile lucratoare.

V-am intrebat in c.i.m. semnat cu angajatorul ce termen de prevaiz aveti trecut ?
20 zile pt fc. de executive si 45 pt fc. de conducere dar imi cer sa mai raman 45 zile in preaviz.
Cum sa procedez?
Multumesc pt atentia acordata.
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Decembrie 2014
adrianstrat03, utilizator
Exista in reg.intern mentionat faptul ca gestionarul este functie de conducere?

Art. 277 C.mun.
(1) In sensul prezentului cod, functiile de conducere sunt cele definite prin lege sau prin reglementari interne ale angajatorului.
...

Alte discuții în legătură

Functie de conducere sau de executie ? adrian_tm adrian_tm Am si eu o nelamurire. Prietena mea lucreaza la o firma si ar vrea sa-si dea demisia doar ca nu stie ce perioada ar trebui sa stea in preaviz. Este angajata in ... (vezi toată discuția)
Preaviz pentru functie de conducere dannyrox dannyrox Buna ziua. Am in contractul de munca functia de inginer fara alte specificatii. Am trecut in contract previz de 180 zile calendaristice (contractul a fost ... (vezi toată discuția)
Functie de conducere sau de executie? CHANEL CHANEL Buna ziua.Va rog, daca ma poate lamuri cineva. Cum se considera functia ..de executie , sau de conducere? a unei persoane angajata pe post de contabil -sef ... (vezi toată discuția)