Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Gestionar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Gestionar

Buna ziua,
As dori sa stiu daca functia de gestionar este o functie de executie sau de conducere.
Mentionez ca in fisa postului nu este precizat acest lucru si sunt singurul angajat
al unui punct de lucru.
Multumesc!

In c.i.m. ce termen de preaviz aveti stipulat in cazul demisiei ?

Codul Muncii nu prevede niciun termen de 20 de zile de preaviz in cazul demisiei. Potrivit art.81 alin.4 C.mun., termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
Cornel Vasile, Consilier juridic
exista o stipulare in lege sau tine de regulamentul intern?

20 zile pentru functii de executie si 45 zile pentru functii de conducere.
Cornel Vasile, Consilier juridic
De ce nu cititi cu atentie , mesajele primite ?

Gestionarul nu este functie de conducere, ci una de executie , iar termenul de preaviz in cazul demisiei poate fi de maxim 20 de zile lucratoare.

V-am intrebat in c.i.m. semnat cu angajatorul ce termen de prevaiz aveti trecut ?
20 zile pt fc. de executive si 45 pt fc. de conducere dar imi cer sa mai raman 45 zile in preaviz.
Cum sa procedez?
Multumesc pt atentia acordata.
adrianstrat03, utilizator
Exista in reg.intern mentionat faptul ca gestionarul este functie de conducere?

Art. 277 C.mun.
(1) In sensul prezentului cod, functiile de conducere sunt cele definite prin lege sau prin reglementari interne ale angajatorului.