Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce posibilitate exista pentru o mama singura ca un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce posibilitate exista pentru o mama singura ca un medic rezident cu garzii?

Salut!
Cresc singura copilul meu de 2 ani (tata e numai o liniuță in certificatul de naștere). De la ianuarie 2015 voi lucra ca medic rezident. Practic, n-am pe nimeni să aiba grijă de copilul meu, numai creșa. Salariul meu va fi foarte mic, e destul la chirie si alimente,haine.
Am o posibilitate legală sa nu trebuiasca să fac gărzi? In codul muncii cine are copil mai mic de 6 ani nu e obligat sa faca munca de noapte, iar pentru medici este obligatorie. Si garzi;e nu sunt platite pentru rezidenti, in unele situatii ei sunt obligati sa fac garzi de 7-8 ori intr-o luna.
Ce posibilitati exista in situatia mea?
ana-cer, moderator
Codul muncii nu prevede obligativitatea medicilor de a efectua garzi.

Puteti avea o discutie cu conducerea spitalului si vedeti ce va spun acestia.