avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... utilizare spatii comune asociatii proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

utilizare spatii comune asociatii proprietari

Buna ziua
Locuiesc intr-un bloc construit in anul 1963, prevazut cu spalatorie la parter si uscatorie la fiecare etaj, spatii cu destinatie comuna. Din pacate o parte dintre vecini s-au considerat proprietari ai spatiilor respective si le-au transformat in debarale proprii astfel incat acum se gandesc sa vanda aceste spatii.
Unii proprietari au desfiintat camarile si le-au refacut in uscatorie . Au fost atatea certuri si batai pt. spatiile comune, unii au pus lacate pe usi. Ideal ar fi sa se dea o lege pt. a reglementa accesul la spatiile comune...
Eu am venit cu o idee refuzata din start de a reamenaja aceste spatii si de a monta 3-4 masini de spalat prevazute cu un sistem de plata . Ar fi mult mai bine sa spal rufele la parter decat sa alerg prin oras la spalatorie sau sa cumpar si sa intretin o masina de spalat plus vibratiile pe care utilizarea acesteia le genereaza. Mai sunt si foarte grele cca 70 kg...
O parte dintre locatari agreeaza ideea. Ce trebuie sa fac pt. a reda utilizarea spatiului scopului pt. care afost proiectat ?
Ultima modificare: Duminică, 7 Decembrie 2014
elisoara_toma@yahoo.com, utilizator
Cel mai recent răspuns: androidu , utilizator 21:13, 9 Decembrie 2014
Ideea este salutara, dar trebuie sa aveti acordul tuturor proprietarilor din scara respectiva.
Este bine de stiut cum sunt cuprinse in cartea funciara colectiva precum si in cartile individuale aceste spatii . Dca sunt pe etaje atunci e foarte bine si mult mai usor de solutionat. Dca sunt pe toata scara, e nevoie de acordul tuturor locatarilor din scara respectiva.

1-Indiferent de parerile acelora care au preluat abuziv parte din partile comune pe care le utilizeaza exclusiv,intentia acestora de vanzare a spatiilor ,legal - nu poate fi concretizata,
deoarece acestia nu detin calitatea si titlu de proprietate asupra spatiilor in cauza
2-
Ideal ar fi sa se dea o lege pt. a reglementa accesul la spatiile comune...


Nu este nevoie sa se dea o lege pentru reglementare accesului la spatiile comune,in conditiile in care exista disp L nr 230/2007
ART. 11


(2) Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinaţia proprietăţii comune fără a
obţine mai întâi acceptul din partea asociaţiei de proprietari.

3-
Ce trebuie sa fac pt. a reda utilizarea spatiului scopului pt. care afost proiectat ?

Daca la nivelul imobilului de locuit in comun,exista infiintata asociatie de proprietari,
presedintele de asociatie,daca stapaneste legislatia in domeniu,ar trebui sa se implice pentru respectarea si aplicarea unitara a acesteia
Daca la nivelul imobilului nu gasiti intelegere pentru respectarea normei in vigoare,sesizati oficial serviciul specializat din primarie
In blocul unde locuieste sora mea , blocul nu e prevazut cu balcoane, pe colidoarele comune pe unde intrii in casa ,locatarii au ocupat cu dulapuri si tot felu de materiale si vechituri deabia mai ai loc. Uni au intins sirme si usuca rufe. Administratorul si presedintele a zis ca nu poate lua nici o decizie pentru ca nu vrea scandal. DACA un copil da foc ard acol doamne fereste. Nu vad normal ce se petrece acolo si vreau sa facem o sesizare dar nu stiu unde ? La Primarie in nici un caz, aia vin se uita si pleaca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uscatoria. xzy xzy Blocul in care locuiesc are 8 scari a cate 7 etaje + parter. La fiecare etaj exista cate o uscatorie de 2m/4m. La 7 scari din cele 8 aceasta uscatorie exista ... (vezi toată discuția)
Uscatoriile scarii anca74 anca74 Buna ziua.Locuiesc impreuna cu sotul meu intr-un apartament cu 2 camere la parterul unui bloc din bucuresti, fara balcon , pana sa nasc copilul, respectiv acum ... (vezi toată discuția)
Dreptul la utilizare uscatorie nickra nickra Buna ziua, am citit foarte multe comentarii legate de utilizarea uscatoriei... dar din pacate nu mi-a fost clar daca raspunsurile se potrivesc cu situatia ... (vezi toată discuția)