Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident auto, dosar penal cu clasare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident auto, dosar penal cu clasare

salutare, am lovit o persoana pe trecerea de pietoni nu foarte rau, am dus persoana la spital si din fericire a scapat cu doar cateva vanatai, tin sa mentionez ca nu am consumat alcool, nu am avut viteza doar am fost neatent o secunda, nu am atecedente. politia a zis ca o sa mi se faca dosar penal cu clasare si a mai zis ca daca fata scoate certificat medicolegal o sa i se dea 2 3 zile de ingrijiri. ce inseamna dosar penal cu clasare? si ce ar putea sa mi faca in acest caz? multumesc frumos
Despagubirile sunt suportate de societatea de asigurare cu care ati incheiat RCA.
patrascu razvan a scris:

Despagubirile sunt suportate de societatea de asigurare cu care ati incheiat RCA.

chiar daca masina nu este inscrisa pe numele meu? este pe numele unei rude inscrisa masina si facuta asigurarea.
Da, despagubirile se acordă şi în cazul în care cel care conducea vehiculul, răspunzător de producerea accidentului este o altă persoană decât asiguratul.
patrascu razvan a scris:

Da, despagubirile se acordă şi în cazul în care cel care conducea vehiculul, răspunzător de producerea accidentului este o altă persoană decât asiguratul.

multumesc, o zi buna