Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... sesizare penala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

sesizare penala

buna ziua,

In cazul unei sesizari penale, pentru tulburare de posesie cum se solutioneaza acesta, in caz ca eu ca parte vatamata am dreptate?

In cazul meu arendare fara acordul meu (ca si comostenitor) ?
ll obliga pe cel care mi-a cauzat prejudiciul sa -mi restituie terenul?
multumesc!
Buna ziua,

Din pacate nu e suficient sa credeti ca dv aveti dreptate. Acest fapt trebuie dovedit prin probe. Daca procurorul de caz considera ca exista probe care dovedesc ca exista o fapta penala, atunci cazul va ajunge in instanta. In acest caz, dvs veti putea solicita, pe latura civila, restituirea terenului. Situatia se va solutiona oricum in instanta, in cadrul procesului, si nu are cum sa va spuna cineva care va fi solutia data de judecator.

Succes,
Buna ziua,
Solutionarea unui dosar se face de o instanta de judecata.
In cazul unor sesizari penale ele pot fi si clasate daca se constata de catre procuror ca sunt intrunite elementele art. 315 Cod Penal: Clasarea
(1)Clasarea se dispune cand:
a)nu se poate incepe urmarirea penala intrucat nu sunt intrunite conditiile de fond si forma esentiale ale sesizarii ori exista unul dintre cazurile prevazute la art. 16 alin. (1);
b)nu se poate pune in miscare actiunea penala sau aceasta nu mai poate fi exercitata intrucat exista unul dintre cazurile prevazute la art. 16 alin. (1).
(2)Ordonanta de clasare cuprinde mentiunile prevazute la art. 286 alin. (2), precum si dispozitii privind:
a)ridicarea sau mentinerea masurilor asiguratorii;
b)confiscarea sau restituirea bunurilor ridicate;
c)sesizarea instantei civile competente cu privire la desfiintarea totala sau partiala a unui inscris;
d)cheltuielile judiciare;
e)sesizarea judecatorului de drepturi si libertati in vederea confiscarii sau restituirii cautiunii, dupa caz.
(3)Daca in cursul urmaririi penale s-a luat una dintre masurile de siguranta prevazute de lege, se va face mentiune despre aceasta.
(4)In ordonanta se va face mentiune si cu privire la incetarea de drept a masurii preventive dispuse in cauza.
Daca nu sunt intrunite aceste situatii dosarul ajunge in instanta care decide.