avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1393 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua, Am fost citat in calitate de intimat ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua, Am fost citat in calitate de intimat intr.un dosar ...

Buna ziua,

Am fost citat in calitate de intimat intr.un dosar cu obiectul desfiintare inscrisuri(art 315, lit D, NCCP).

Imi poate explica pe scurt cineva ce inseamna acest lucru?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:35, 20 Septembrie 2023
Noul cod de procedura penala.

Art. 315

Clasarea

(1) Clasarea se dispune când:

a) nu se poate începe urmărirea penală, întrucât nu sunt întrunite condiţiile de fond şi formă esenţiale ale sesizării;

b) există unul dintre cazurile prevăzute la art. 16 alin. (1).

(2) Ordonanţa de clasare cuprinde menţiunile prevăzute la art. 286 alin. (2), precum şi dispoziţii privind:

a) ridicarea sau menţinerea măsurilor asigurătorii; aceste măsuri încetează de drept dacă persoana vătămată nu introduce acţiune în faţa instanţei civile, în termen de 30 de zile de la comunicarea soluţiei;

b) restituirea bunurilor ridicate sau a cauţiunii;

c) sesizarea judecătorului de cameră preliminară cu propunerea de luare a măsurii de siguranţă a confiscării speciale;

d) sesizarea judecătorului de cameră preliminară cu propunerea de desfiinţare totală sau parţială a unui înscris;


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Citatia in calitate de intimat art.315 lit.c ncpp SBV335 SBV335 Niste detalii inainte de a pune intrebarea principala , acum 3 ani am fost prins asupra mea cu un box metalic ,recent am primit o amanda pe care am platit-o la ... (vezi toată discuția)
Ordonanta de clasare laur2013 laur2013 in 2012 am depus o plangere penala privind marturia mincinoasa contra unei persoane care a depus marturie mincinoasa intr.un dosar civil si azi 08.04.2014 am ... (vezi toată discuția)
Sesizare penala dimitrianegru dimitrianegru buna ziua, In cazul unei sesizari penale, pentru tulburare de posesie cum se solutioneaza acesta, in caz ca eu ca parte vatamata am dreptate? In cazul ... (vezi toată discuția)