avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa I de munca de la 5 ani, conform noii Legi a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa I de munca de la 5 ani, conform noii Legi a pensiilor?

Angajatii care au lucrat inainte de 2001 in grupa I de munca mai putin de 6 ani mai au vreo sansa pentru reducerea varstei de pensionare? Mai exista propunerea de modificare in acest a Legii pensiilor in parlamentul Romaniei?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 16:52, 7 Decembrie 2014
Exista un proiect de modificare a legii,astfel ca reducerea sa se acorde de la 2 ani in sus.
Sa vedem daca va fi dus pana la final.
Multumesc frumos. Atata stiam si eu, deci asta inseamna ca nu este nici o noutate in acest sens.
Nu.
Nu este finalizata aceasta modificare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aprobarea legii diferentelor de grupe 1&2 de pensie! popoviciandreea popoviciandreea Buna ziua am inteles ca s-a aprobat in Parlament Legea diferentei grupei 1-2 de pensie.Bunicul meu a iesit la pensie inainte de anul 2001 si are 29 de ani de ... (vezi toată discuția)
Gr i si gr ii de munca maman_popescu maman_popescu Va rog sa-mi spuneti de cand se va reveni la recalcularea varstei de pensionare conform vechii legi a pensiilor, pentru grupa I si II de munca.? Am inteles ca ... (vezi toată discuția)
Grupa 2 de munca Mihaelamagi Mihaelamagi Exista o durata minima pentru care sa fi avut grupa 2 de munca pentru a fi luata in considerare la reducerea varstei de pensionare? (vezi toată discuția)