Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire datorii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire datorii

Buna seara,
Intrebarea mea este urmatoarea: Cum se face succesiunea daca o persoana a mostenit pe langa un bun imobil si datorii bancare care nu sunt asigurate?
Se culege atât pasivul cat si activul, in caz de acceptare a moștenirii.
Asta am inteles si multumesc frumos pentru raspuns, dar as vrea sa stiu daca intai trebuie platit pasivul ca sa se poata face succesiunea pt ca asa am mai auzit